Lidé protestovali proti jadernému odpadu. Celkem na sedmi místech

23.04.2016 20:50 | Zprávy

Stovky lidí dnes v sedmi lokalitách v Česku protestovaly akcí Den proti úložišti proti možné výstavbě trvalého úložiště radioaktivního odpadu. Správa úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO) v nich hodlá uskutečnit geologické průzkumy. Obce, ekologické spolky a další organizátoři pořádali protestní akce ve formě pochodů, běžeckých a cyklistických štafet, výstav i filmových produkcí. Obce z lokality Březový potok na Klatovsku oznámily, že stáhnou své zástupce z Pracovní skupiny pro dialog.

Lidé protestovali proti jadernému odpadu. Celkem na sedmi místech
Foto: atominfo.cz
Popisek: Temelín

V prohlášení, které podepsali zástupci šesti obcí a města Horažďovice, se uvádí, že Pracovní skupina pro dialog se stala nástrojem v rukou ministerstva průmyslu a obchodu, kdy SÚRAO záměrně ve svých tiskovinách neobjektivně informuje obyvatele o spolupráci se samosprávou obcí. Podle starosty Pačejova Jana Vavřičky (nez.) chtějí obce tímto krokem donutit SÚRAO, aby s nimi jednalo napřímo a férově.

Na Třebíčsku protestovaly dvě stovky lidí

Do lokality Horka na Třebíčsku směřovalo asi 200 účastníků protestního pochodu z obcí Budišov, Nárameč, Hodov a Rudíkov. Podle starosty Budišova Petra Piňose lidé využívají k vyjádření svých názorů všech zákonných prostředků. Jedním z nich bylo před časem i referendum, v němž v Budišově hlasovalo proti úložišti přes 90 procent lidí. V okolních obcích byly výsledky podobné.

Téměř stejný počet protestujících se sešel i na Horažďovicku

Protestní akce v Březovém potoce na Horažďovicku měla podobu běžecké a cyklistické štafety okolo průzkumného území. Štafety se zúčastnilo asi 180 členů různých spolků od malých hasičů až po sportovce. Další stovky lidí se pak setkaly na shromáždění v kulturním domě.

Desítky účastníků akce na Lounsku

Proti případnému úložišti se protestovalo i v Čertovce u Lubence na Lounsku. Čtyřicítka turistů si dopoledne vyšlápla na pochod z Blatna přes Lubenec ke kostelu sv. Jiljí v Libyni. Další se připojili u kostela. Kritikům umístění úložiště na rozhraní Ústeckého a Plzeňského kraje vadí, že Čertovka z vytipovaných míst několikrát vypadla, ale pak se na seznam vždy vrátila.

SÚRAO zatím pro stavbu úložiště zvažuje kromě těchto tří lokalit také lokality Magdaléna na Táborsku, Čihadlo na Jindřichohradecku, Hrádek na Jihlavsku a Kraví hora na Žďársku. Úložiště má v Česku vzniknout do roku 2065. Trvale by v něm měly být uloženy tisíce tun vyhořelého paliva z jaderných elektráren.

Den proti úložišti se letos konal současně ve všech lokalitách zvažovaných pro stavbu úložiště podruhé. Loni se akcí někde zúčastnily desítky a jinde stovky lidí, podle statistik organizátorů jich bylo celkem 1 200. Nejvíc odpůrců se před rokem sešlo v lokalitě Březový potok. Další stovky lidí podpořily místní výzvy, které při této příležitosti vznikly.


 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vam, čtk



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Češi „vybrabčili“ vánoční čokoládu. Německé pohraničí zírá

4:44 Češi „vybrabčili“ vánoční čokoládu. Německé pohraničí zírá

Za poloprázdné regály v příhraničních oblastech Bavorska s Českem mohou doslova nájezdy na německé s…