Podle advokátky Zwyrtek Hamplové je naše země téměř v bezprecedentním ohrožení. „Mé názory mají společného jmenovatele: Já se bojím o naši Českou republiku, my riskujeme, hazardujeme. Ale to ‚my‘ vlastně není vůbec namístě, protože ten hazard probíhá ve vyšších patrech politiky. Mám pocit, že oni vůbec nevidí, co se děje v praxi,“ řekla advokátka úvodem facebookového videa.
„My jsme v podstatě otevřeli naše hranice každému s pasem Ukrajinské republiky. A myslím si, že to je špatně, Je to obrovské riziko,“ uvedla, že obavu v ní vzbuzují také historiky o uprchlících, které jí lidi vypravují, z úřadů, z obchodů, kde Ukrajinci chtějí vše zdarma. Píší jí i učitelé o svých zkušenostech s žáky z Ukrajiny, s nimiž si neví rady. „Ti lidé se o tom už bojí i mluvit,“ dodává. Ozývají se také již hejtmani, kteří se shodují, že někteří uprchlíci zneužívají sociální dávky. „Ti lidé sem jen přijedou, nafasují peníze a odjedou,“ upozorňuje.
Stejně tak jsme otevřeli kohoutky od našich rozpočtů. „A to je také špatně. V této zemi nebudujeme přece vše jen proto, abychom to pak porozdávali, jen proto, že si to tam nahoře pár lidí usmyslí,“ dodává Zwyrtek Hamplová.
Velmi kritiky se vyjádřila k poprasku kolem uvažované vojenské základny USA v Česku: „O té se napřed hovořilo jako o hotové věci, aby se nakonec zjistilo, že o ní neví ani Amerika, ani premiér,“ upozornila na jakési rozhodování o nás bez nás.
„Mám strach z té naivity. Mám strach, že ti lidé nepřemýšlejí, než něco udělají. Myslím ti lidé z vlády. Oni běžně dělají rozhodnutí, které by si nedovolil kterýkoli starosta v obci. Rozhodovat o takových penězích bez souhlasu občanů. Tady se o nás bez nás děje strašná spousta věcí. Bez nás někdo nabídl naší zemi každému, kdo přijde a zamává tím pasem jedné země, což je špatně,“ pokračuje.
Pomoc má být, ale adresná. „Azyl jsme měli nabízet jen těm, kteří to skutečně potřebují. Ne každému, kdo se k nám chce přestěhovat,“ dodává. Značně jí znepokojuji zprávy o tom, že se budou dávat obrovské peníze na to, aby obce stavěly byty pro Ukrajince. „Proboha. Tady mladé rodiny nemají možnost si kupovat ty předražené byty,“ hrozí se.
Děsí jí i chystaná smlouva o obraně s USA. „To považuji za ještě horší, než je americká vojenská základna. Já mám pocit, že si tu válku snad někdo na území Evropy přeje. Protože, když tady bude špatně, tak jinde bude dobře. My jsme přitom Ukrajině přispěli víc než USA. Podívejte se na naši rozlohu, počet obyvatel, na to, kolik jich má USA? Proč to děláme? Komu se chceme zavděčit? Kdo na tom chce sbírat body na úkor, když jde o ohrožení nás všech? Opravdu mi to těžce vadí. Jsem vlastenka, ale co se děje kolem české vlajky... to jsou věci, které nikdy nepřijmu,“ konstatuje advokátka.
A apeluje na své spoluobčany: „Nesmí nám to být jedno. Musíme oslovit ty nahoře, ať se vzpamatují. To už není nějaké špatné politické rozhodnutí, ale rozhodnutí, které nás naprosto ohrožuje. My skutečně zchudneme, odnesou to naše děti. Vystavujeme se bezpečnostním rizikům, odborníci varují, vláda je neslyší. Proboha svatého, když už to vidí i ti lidé dole, proč to nevidí i ti nahoře?“ táže se znepokojeně dál.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: nab