„Jak začala vláda AKP a Erdogana, tak jsem si všimla, že se Turci také začali bát mluvit proti němu. Začalo takové to zastrašování. Napadají se tu třeba i lidé za to, že pijí alkohol, to dřív také nebývalo,“ popisuje Českému rozhlasu změny ve společnosti Natálie Hajnovičová, která žije v Istanbulu už 16 let. Když slyšela, jak v době pokusu o převrat přelétají nad hlavami obyvatel stíhačky F-16, zdálo se jí, že se blíží zemětřesení. Jako cizinka se v zemi necítí zcela bezpečně, uvažuje o návratu do srdce Evropy.
Další Češi žijící v Turecku však nejsou tak kritičtí. Martin Maryška, který žije čtyři roky v Istanbulu, má za to, že v ulicích města panuje klid a lidé žijí relativně svobodně. Je prý členem skupiny na sociální síti Facebook, kde se sdružují krajané žijící v zemi půlměsíce, a většina jich má za to, že se nic zase tak hrozného neděje. Maryška to připočítává tomu, že každý člověk je jinak citlivý k dění kolem sebe. Uznává ovšem také, že na ulicích je cítit nejistota, jak dlouho ještě klid vydrží.
Maryška také prozradil, že běžní Turci pokus o svržení Erdogana nepodporovali. Teď prý bohužel může dojít k tomu, že budou Turci útočit na cizince. Zatím prý nic takového nepocítil na vlastní kůži, ale v budoucnu nelze vzestup nesnášenlivosti vyloučit.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp