Zástupce ombudsmanky Stanislav Křeček má za to, že se Češi hádají víc než dřív, nebo možná lépe řečeno, hádají se pořád stejně, jenže teď celou řadu sporů ženou k úřadům, k soudům a v krajních případech dokonce až k Ústavnímu soudu. Strážci Ústavy ČR tak dnes řeší i spory, na které třeba před sto lety stačil farář. Před časem na to upozornil i předseda Ústavního soudu ČR Pavel Rychetský.
Celá řada spotů končí i na stole ombudsmanky Anny Šabatové a jejího zástupce Stanislava Křečka. Jaké rozepře musí řešit? „Seniorka si stěžovala, že v bytě žije už 35 let a nyní čelí neúnosnému tlaku. Byt nad ní si pronajala mladá žena, kterou ve dne v noci navštěvují různí pánové. Z bytu se ozývá dupot, bouchání, smích, hlasité projevy sexu. Tohle trvá už tři roky,“ nastínil jeden z případů deník.
Je to jen jeden z příkladů sousedských vztahů, které musí úřad ombudsmana dnes a denně řešit. Ve městech si lidé stěžují na hluk a smrad, zatímco na vesnicích dominují spory o to, že větve ze sousedova pozemku přesahují na pozemek stěžovatele. Podle Křečka mají tyto spory společnou jednu věc. Zpravidla jde o problémy, do nichž by žádné úřady nebo dokonce soudy vůbec nemusely vstupovat, kdyby spolu lidé více mluvili a byli schopni se nějak domluvit.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp