Lidé si sami určí svůj věk! vymyslel vědec. Jinak diskriminace

26.03.2019 12:35 | Zprávy

Nechovej se jak malej, je ustálená výtka, která nabádá před nevhodným chováním, stejně jako úsloví, cítím se na dvacet. Ale co když se dotyčný skutečně cítí být v jiném věku, než v jakém skutečně je? Měl by se mu zákon přizpůsobit? Joona Räsänen z univerzity v Oslu argumentuje, že by si někteří lidé měli být schopni změnit svůj „legální věk“, protože neodpovídá jejich biologické a emoční vyspělosti.

Lidé si sami určí svůj věk! vymyslel vědec. Jinak diskriminace
Foto: Hans Štembera
Popisek: Stáří, ilustrační foto

Joona Räsänen je podle stránky academia.edu finským postgraduálním studentem na univerzitě v Oslu. Zajímá se o bioetiku a aplikovanou filozofii a má vystudovanou sociální a morální filozofii na univerzitě v Helsinkách a geografii na univerzitě v Oulu. Ve svém článku, který vyšel v Deníku lékařské etiky (Journal of Medical Ethics), argumentuje pro to, aby si někteří lidé mohli změnit svůj zákonem stanovený věk. Proč? Přeci, aby se předcházelo diskriminaci.

Na začátku uznává, že „chronologický věk“, tedy skutečný čas, který je člověk na Zemi, existuje a ve většině případů i odpovídá biologickému a emočnímu věku či vyspělosti. „Snažím se dokázat, že v některých případech je eticky odůvodnitelné, aby si lidé změnili svůj zákonem daný věk, aby odpovídal jejich biologické a emoční vyspělosti, i když to odporuje jejich chronologickému věku,“ píše Räsänen ve svém článku.

Záhy sám přirovnává tuto snahu k argumentům pro změnu pohlaví: „Někteří lidé tvrdí, že když je změna pohlaví možná, měla by být možná i změna věku. I když k této myšlence mám své sympatie, snažím se neargumentovat touto analogií. Snažím se vytvořit nezávislý argument, který funguje, i když si nemyslíte, že změna pohlaví je přijatelná.“

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: kas

Evropská unie prosazuje šmírování vaší soukromé komunikace přes mobil

Je to pravda? Aspoň to tvrdí Okamura. A jestli ano, nemyslíte, že je to dost přes čáru? A kdo jako přesně by měl podle EU mít právo číst soukromou korespondenci? A to jako kohokoliv, jen tak?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

I u nás vám soláry „vyhodí pojistky“. Španělsko varuje Česko

8:04 I u nás vám soláry „vyhodí pojistky“. Španělsko varuje Česko

Včera postihl Španělsko, Portugalsko a jih Francie masivní výpadek elektrické energie, který by dnes…