Lidé, kteří o soběstačnosti českého zemědělství snad vědí nejvíce - sedláci, farmáři a soukromí zemědělci - zastávají na toto téma různé názory. V jednom se ale shodují, české potraviny jsou kvalitní a měly by se častěji dostávat na stůl k tuzemským zákazníkům.
„Soběstačnost v některých komoditách rostlinné i živočišné výroby je určitě důležitá, ale nechal bych trh otevřený, bez větších zákazů či omezení, protože právě ten v mnoha případech ukáže, co lidé vlastně potřebují. Stále větší část veřejnosti už chce teď především zdravé a kvalitní potraviny od českých farmářů a klidně si za ně i trochu víc připlatí. Já říkám, že než soběstačnost ve většině zemědělských odvětví, je důležitější bezpečnost. To znamená, aby se k lidem dostaly včas potraviny s dobrou jakostí, které nejsou dovážené přes půl světa, což se pak na nich může projevit. Je ale samozřejmě pravdou, že někdy majitelé velkých obchodních řetězců z ciziny upřednostňují produkci ze svých zemí. Jak jsem už ale řekl, kvůli dobrému odbytu nenechávají stranou české výrobky,“ konstatoval Roman Koutek z Topolan na Olomoucku, který zdědil grunt po svých rodičích a už 22 let hospodaří na 70 hektarech půdy a chová i hovězí dobytek. Je také členem předsednictva Asociace soukromého zemědělství ČR (ASZ ČR) a předseda regionální ASZ okresu Olomouc.
„Stav českého zemědělství je vždy dost ovlivněný podle toho, jakého máme v Praze ministra. Nyní tam působí pan Toman, který byl sám majitelem většího zemědělského koncernu, takže větší státní podpora jde především do zemědělských holdingů. Já si myslím, že to není dobře a podporovat by se měly zejména menší a střední rodinné farmy, jak to funguje i jinde v Evropě. Ze statistiky zpracované Ústavem zemědělské ekonomiky a informací vyplývá, že ty gigantické holdingy dostávají od státu přibližně o tisíc korun větší podporu na jeden hektar, než mají menší či střední zemědělci. V současné době se tento trend i obhajuje nedávnou, pro mne ne spíše pofiderní historií, kdy se znárodňovalo a fungovala násilná kolektivizace,“ pokračoval soukromý zemědělec Koutek.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jan Štěpán