Lidi, neblbněte! Čínský koronavirus: Odborníci překvapivě k českým občanům

29.01.2020 9:00 | Zprávy

Koronavirus si do půlnoci na dnešek vyžádal v Číně 132 životů, nakažených je na 6 tisíc. Své občany z Wu-chanu už evakuovaly Japonsko a USA. Někteří experti však tvrdí, že v Česku je daleko nebezpečnější chřipka, v souvislosti s níž u nás zemře až 1 500 lidí za rok.

Lidi, neblbněte! Čínský koronavirus: Odborníci překvapivě k českým občanům
Foto: Archiv
Popisek: Virus chřipky

Nový typ koronaviru, který se šíří z čínského města Wu-chan, má na svědomí víc než stovku životů. Kvůli rostoucímu počtu nových případů zesilují státy po celém světě opatření proti šíření viru. V ČR se výskyt nákazy zatím nepotvrdil.

Podezření na infekci koronavirem se objevila i v zemích sousedících s Českou republikou – na Slovensku a v Rakousku; ale nepotvrdila se. V Německu však již koronavirus potvrzen byl. Pacient je v dobrém stavu a izolován. Případ se objevil v okrese Starnberg u Mnichova. Píše o tom mimo jiné Deník.cz.

Nový koronavirus není radno podceňovat, neboť by se mohl pandemicky šířit. Uvedl to pro server Novinky.cz docent Rastislav Maďar, jenž je uznávaným odborníkem na viry v čele Ústavu epidemiologie a ochrany veřejného zdraví Lékařské fakulty Ostravské univerzity. Zároveň ale dodal, že je pravděpodobnější, tedy zatím, že chřipka během sezony zabije víc lidí než nový koronavirus. 

„Současný koronavirus je z 80 procent podobný SARS a ten se šířil po celý rok. Současný koronavirus také může ale ‚nasednout‘ na jinou infekční respirační nemoc a způsobit tak těžší stav i u někoho, kdo není rizikovou skupinou,“ poznamenal Maďar. Dodal také to, že zatím se testuje lék, který by měl nejvyšší úspěšnost. „Doba léčby se úplně přesně říct nedá. Obecně: více lidí se uzdraví, než zemře,“ sdělil Maďar.

To, že v českém kontextu je mnohem závažnější chřipka než koronavirus, píše také server iDNES.cz. „V českých podmínkách je kolem toho větší panika, než je nutné. Ale cokoli, co je nové a neznámé, vyvolává určitou nejistotu, to je přirozená lidská vlastnost,“ řekl Jan Kynčl, vedoucí Oddělení epidemiologie infekčních nemocí ze Státního zdravotního ústavu, s tím, že v souvislosti s chřipkou umírá v Česku průměrně 1 500 lidí za rok. 

„Nemohu nikomu bránit, aby si roušku kupoval, ale vzhledem ke kvalitě zdravotnictví na evropském kontinentě si myslím, že k panice není důvod,“ ubezpečuje pak také pro Český rozhlas Plus Kateřina Fabiánová ze Státního zdravotního ústavu.

„Média jsou nyní zahlcena novým coronavirem, podobně jako byla před 6 lety ebolou. I když pravděpodobnost zavlečení coronaviru do České republiky je dost vysoká, naše vnímání reality je opět značně pokroucené. Coronavirus ke dnešnímu dni usmrtil asi 100 lidí v Číně. Nezemřelo ani jedno dítě, ke všem úmrtím došlo u dospělých, kteří měli podle dostupných údajů rizikové faktory. Před několika dny zemřelo v České republice malé dítě na chřipku. Ani by to nemělo být překvapení. Na chřipku u nás děti umírají každý rok. Také každý rok v souvislosti s komplikacemi chřipky zemřou stovky, a možná více než 1 000, dospělých lidí. A stále to vypadá, že chřipka nikomu nevadí, ani zdravotníci nemají žádnou tendenci se této infekci bránit. Přitom se jedná o bezkonkurenčně nejčastější příčinu úmrtí, kterému je možné předejít očkováním. Matematicky vyjádřeno: každý občan České republiky má o několik řádů vyšší riziko zemřít v důsledku infekce virem chřipky než v důsledku infekce novým coronavirem. A i když se nám tento virus možná nevyhne, riziko úmrtí na chřipku zůstane stále mnohem vyšší,“ píše Česká vakcinologická společnost ČLS JEP na svém facebookovém profilu. 

Před koronavirem však varuje také publicista Marian Kechlibar na svém webu, jeho slova sdílí i marketingový expert Jakub Horák. „Čínská vláda je všelijaká, ale nikoliv úplně blbá. Kvůli něčemu srovnatelnému s běžnou chřipkou by nestavěla dvě speciální nemocnice naráz ve zrychleném režimu a neuvalila karanténu na oblast, kde žije 35 milionů lidí,“ míní Kechlibar.

Čínská vláda ve snaze zamezit přenosu koronaviru prodloužila do neděle volno v souvislosti s oslavami lunárního Nového roku, které začaly v sobotu. Úřady také vyzývají občany, aby zůstávali co nejvíce doma. Čínská finanční metropole Šanghaj lidem povolí návrat do práce až od 9. února.

Český premiér Andrej Babiš po pondělním jednání Bezpečnostní rady státu uvedl, že na mezinárodním letišti v pražské Ruzyni chce zlepšit opatření spojená se šířením koronaviru z Číny, aby veřejnost měla pocit bezpečí. Plošný screening však zatím podle hygieniků nemá smysl.

Světová zdravotnická organizace (WHO) se minulý týden rozhodla nevyhlásit kvůli viru celosvětový stav zdravotní nouze, jelikož považovala opatření v okolí Wu-chanu, který je zatím jediným ohniskem nemoci, za dostatečná. Generální ředitel WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus však při dnešní návštěvě Číny prohlásil, že pokud se stav nákazy změní k horšímu, může se krizový výbor WHO rychle sejít znovu a situaci opět posoudit.

Schopnost šíření viru 2019-nCoV, který je infekční i v inkubační době, začíná podle čínských úřadů sílit a přísná opatření přijímá i řada států sousedících s Čínou. Mongolsko až do 2. března ruší vyučování ve všech školkách, školách, univerzitách i dalších vzdělávacích zařízeních. Úřady rovněž uzavřely všechny hraniční přechody pro pěší i automobilovou dopravu. Ruské cestovní kanceláře zastavily prodej zájezdů do Číny.

Nový typ koronaviru má podle odborníků asi z 80 procent shodnou genetickou informaci jako virus způsobující SARS (akutní respirační syndrom), který si mezi lety 2002 a 2003 vyžádal 774 obětí. Virus 2019-nCoV je zřejmě nakažlivější, nicméně způsobuje menší počet úmrtí. Zatímco na SARS zemřel téměř každý desátý nakažený, nový koronavirus je smrtelný zatím jen asi ve třech procentech případů.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

koronavirus

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

autor: vef

Marek Ošťádal byl položen dotaz

Co myslíte, že bude nyní s Ukrajinou?

Trump přeci dávno deklaroval, že pomoc Ukrajině omezí. Myslíte, že má Ukrajina bez USA šanci Putinovi vzdorovat? Podle mě je toto začátek jejího konce. PS: Myslíte, že se Trupmovi podaří konflikt ukončit, čímž se před volbami chvástal? A proč se o uzavření míru nikdo nesnaží, aspoň na mě to tak půso...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Past na Babiše ve vyjádření Petra Pavla o sestavení vlády

13:05 Past na Babiše ve vyjádření Petra Pavla o sestavení vlády

Vystoupení prezidenta Pavla v pořadu webu Blesku Hráči, ve kterém naznačil, jak se chce chovat po př…