„Situace v České republice má dva základní pohledy. Ten první je, že zvládáme krizi a všechno je v pořádku, ten druhý, který převládá mezi lidmi je, že je situace špatná a vláda to nedokáže ukočírovat,“ prohlásil po jednání tripartity Středula.
„Toto jsme ve zjednodušení komunikovali dneska s vládou a já velmi vítám, že pan premiér a celá vláda chce, aby byl zachován sociální smír. To považuji za strategický cíl a věřím tomu, že to tak vláda myslí, ale musíme poukazovat na to, kde to nefunguje,“ pokračoval Středula s tím, že odbory budou vládu opakovaně urgovat tam, kde podle nich pomoc nebude dostatečná.
Občany podle Středuly jednoznačně drtí inflace a je potřeba rychle přijmout konkrétní kroky. „Bylo nám přislíbeno, že vláda v příštích dnech zveřejní široký strategický plán, do kterého budeme zapojeni. To jsme přivítali, protože názory mezi lidmi jsou takové, jaké jsem řekl na úvod,“ řekl Středula s tím, že se potkávají tři krize, uprchlická, energetická a doznívající covidová.
„My se skutečně obáváme toho, co bude, a proto chceme co nejdříve zahájit jednání o platech, o mimořádném navýšení minimální mzdy a navýšení platů nejlépe ještě do konce pololetí. Důvod je jasný, inflace je obrovská a třeba automatická valorizace u důchodů už proběhne ze zákona možná potřetí a my nemůžeme lidi nechat na holičkách. A tak stejně se musíme zachovat směrem k podnikatelům,“ burcoval Středula.
Ten po vládě prý také požaduje, aby byla dočasně zastavena možnost zprostředkování zaměstnání skrze pracovní agentury. „Agentury totiž používají mafiánské praktiky, kdy nabízením ukrajinským uprchlíkům práci na 6 dní v týdnu, na 14 hodin denně za 120 korun na hodinu se slibem tříletého víza. Tohle přece ve slušné společnosti nemůže nikdo nabízet. A my proto žádáme, aby se toto odstranilo, protože není možné, aby ve stavu nouze někdo takto zneužíval situaci,“ prohlásil rozladěný Středula.
„Žádáme také, aby se zvýšily sociální dávky, podpory pro všechny skupiny obyvatel. Požádal jsem také pana premiéra, aby působil na své kolegy, aby rady typu nekuřte, netopte, nejezděte byly zapomenuty a vůbec se nepoužívaly, protože to je startovací mechanismus pro sociální neklid,“ přidal radu odborový předák.
„Je potřeba velký kus práce a my jsme za odbory připraveni pomáhat a spolupracovat, ale také pojmenovávat problémy tak, jak jsou, protože pokud to dělat nebudeme, bude vytvořena alternativní pravda a tu nebudeme schopni ukočírovat. Atmosféra ve společnosti je křehká a jestli chceme tu situaci zvládnout, je potřeba jednat,“ zopakoval Středula s tím, že další jednání tripartity bude v červnu, ale bylo přislíbeno, že mimořádná tripartita může proběhnout i dříve.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
válka na Ukrajině
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: jma
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.