Aby se účastníci MS ve fotbale v Rusku cítili dobře a měli příjmený pobyt a pocit blahobytu, čekají na ně nově opravené silnice, vodovody i kanalizace, rekonstrukce bytového fondu, nové haly letišť i hotely. Nechyběla ani investice 180 miliard rublů (63,5 miliardy korun) na opravy a stavbu stadionů. „Tyto náklady jsou sice skutečně hodně vysoké, ale opodstatněné a mají trvalý význam,“ říká ruský ministr ekonomického rozvoje Maxim Oreškin.
Jenže kritici drahých sportovních akcí, jako byla například nejdražší zimní olympiáda v historii v ruském Soči či současný světový šampionát, předpovídají obřím stadionům spíše chmurnou budoucnost. Tribuny pro desetitisíce fanoušků nebudou podle nich zaplněny a to pravděpodobně ani během méně významných utkání MS.
Průběh samotného šampionátu a vysoké investice kolem něj však nepřinesou samotnému státu a běžným podnikatelům velký zisk. Lidové noviny uvedly, že prodej vysílacích práv a boom reklamy mají jen jednorázový efekt.
Turistický byznys může dokonce kvůli fanouškům strádat. Ne všem cestovatelům je fotbalové veselí po chuti, a tak raději do Ruska letos nepojedou. Faktem zůstává, že samotní fanoušci se zajímají mnohem více o fotbal a pivo než o památky a galerie. Krátkodobé, často jednodenní pobyty nepatří mezi ty, které mají hoteliéři po celém světě v oblibě.
Jestliže ruští miliardáři jsou zatím s průběhem mistrovství světa bez ohledu na výsledky ruské sborné spokojeni, ruští občané v den zahájení navzdory ujištěním, že šampionát přinese zemi jenom ekonomický užitek, dostali studenou sprchu. Vláda oznámila zvýšení věku odchodu do důchodu, což podle neúprosné statistiky o průměrném věku dožití Rusů znamená, že se ho většina nedočká: ruští muži budou mít na penzi nárok od 65, ženy od 63 let.
Například Miliardář Gennadij Timčenko prý získal kontrakty na rekonstrukci stadionů v Nižním Novgorodu a Volgogradu. Samozřejmě nic neplatil z vlastních úspor, ale ministerstvo sportu mu za jeden stadion zaplatilo 16 a za druhý 17 miliard rublů. Další známý ruský miliardář z „blacklistu“ Viktor Vekselberg postavil pro MS nové letiště v Rostově na Donu za 19 miliard rublů. Investorem byla státní Gazprombank. Vekselberg šikovně využil sportovní události a štědrosti státu a zrekonstruoval i svá vlastní letiště v Jekatěrinburgu, Nižním Novgorodu a Samaře, píší LN.
Další přítel Kremlu Oleg Děripaska dostal zakázku na stavbu třetí letové dráhy na moskevském letišti Šeremetěvo a na vybudování sportovní arény v Petrohradě. Dráhu do včerejšího zahájení nepředal, stadion stavěl celých deset let a šestkrát překročil původní rozpočet. Nakonec sportoviště přišlo na více než 40 miliard rublů. Arkadij Rottenberg získal zase lukrativní zakázku na stavbu velké části automobilové trasy Moskva–Petrohrad.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: nab