Pane starosto, byl pro město rok 2015 po stránce rozvoje rokem úspěšným?
Ano, rok 2015 byl pro město Frýdlant velmi úspěšný!
Co nového plánujete v roce 2016?
Je toho hodně. Nejvýznamnějšími investicemi jsou kompletní rekonstrukce ulice Lužická, II. etapa opravy ulice Nádražní a ulice U Plovárny. Rekonstrukce budovy základní školy v Husově ulici. Máme požádáno o dotace z programu přeshraniční spolupráce s Polskem a Saskem, žádáme o finanční podporu Státní fond dopravní infrastruktury a Ministerstvo pro místní rozvoj ČR.
Do 3. února 2016 byl prodloužen termín, do kterého se město Frýdlant bude snažit dohodnout s Nemocnicí Frýdlant, s.r.o. na podmínkách nové nájemní smlouvy. Jste optimista? A co vnímáte jako největší problém při jednáních?
Jsem optimista a v dohodu věřím.
Největší problém vnímám ve znění nájemní smlouvy mezi městem Frýdlant a Nemocnicí Frýdlant, s.r.o. Byla uzavřena v roce 1996 a od roku 2007 se nám ji nepodařilo na jednáních s majiteli nemocnice změnit.
V uplynulém roce došlo k rozšíření kamerového systému. Celkem je ve městě už 13 kamer. Jaké investice a v jaké výši plánujete do bezpečnosti letos? A je bezpečnost ve městě velkým problémem?
Nejvíce peněz investujeme do pocitu bezpečí obyvatel města. Jednáme o prodloužení smlouvy o zajištění činnosti Městské policie Liberec se Statutárním městem Liberec do roku 2020. Chceme dál rozšířit kamerový dohlížecí systém a doplnit veřejné osvětlení do míst, kde se naši občané necítí bezpečně, jako v minulém roce do parku mezi Havlíčkovou a Husovou ulicí.
Máte nějaké aktuální informace ohledně chystaného rozšíření polského povrchového dolu Turów a o případném hrozícím vlivu rozšíření těžby na zásobování pitnou vodou a likvidaci odpadních vod na Frýdlantsku? A především jak se k projektu stavíte vy sám?
Informací máme velmi málo. Jen ty o rozšíření a prohloubení dolu Turów. Vodárenské společnosti dodávající vodu na Frýdlantsku a na Hrádecku a Chrastavsku nechaly zpracovat odborné studie, které definují jasně rizika záměru rozšíření a prohloubení polského uhelného dolu a stejně tak definují, co je třeba dělat v případě, že k rozšíření a prohloubení dolu dojde.
Starostové okolních obcí se kromě negativních dopadů na životní prostředí obávají finančních nákladů na případná nutná opatření, které jako obce nemají. Jde o více než dvě miliardy korun.
„Budeme ve spolupráci s městem Frýdlant jako s obcí s rozšířenou působností, mikroregionem Frýdlantsko i Libereckým krajem po naší vládě tvrdě požadovat, aby přijala vládní program, ze kterého budou tato opatření financována,“ říká ředitel Frýdlantské vodárenské společnosti, a.s. Petr Olyšar s tím, že bude právě až na vládě, aby peníze požadovala a také dokázala získat od polské strany. Proběhla již za tím účelem nějaká setkání? Jste optimista?
Setkání proběhlo několik na úrovni obecních i krajské samosprávy. V minulých dnech jsme seznámili s výsledky studií úředníky z ministerstev zemědělství a životního prostředí jako zástupce mezivládní Česko-polské komise pro hraniční vody. Stejně tak na nebezpečí reaguje Povodí Labe. Čekáme na reakci od vedení obou ministerstev a budeme iniciovat interpelaci na premiéra vlády ČR, aby vymohl od vlády Polské republiky zastavení důlní činnosti nebo v opačném případě kompenzace, které náleží všem obcím v České republice, které leží v tak těsné blízkosti důlních děl.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Kateřina Synková