Ministr zahraničních věcí Jan Lipavský v rozhovoru pro Český rozhlas prozradil, že ho zaměstnává jednak české předsednictví EU, a jednak válka na Ukrajině.
„Pro Českou republiku je klíčové, aby Ukrajina ve svém boji proti imperiálnímu Rusku obstála, aby Rusko se svými koloniálními ambicemi nemělo na Ukrajině úspěch, aby Ukrajina zvítězila, uhájila suverenitu a územní celistvost,“ pravil Lipavský.
„Když něco vypadá jako kachna, kdáká jako kachna, je to asi kachna. Stejné pojmenování – a já jsem za to rád – se dostává i Rusku, které terorizuje Ukrajinu a ukrajinské obyvatelstvo. V posledních týdnech a měsících barbarským způsobem ničí ukrajinskou infrastrukturu a zcela otevřeně a přiznaně bombardují civilní cíle,“ pokračoval Lipavský v popisu situace, když vysvětloval, proč řada zemí včetně Česka označila Ruskou federaci za „stát podporující terorismus“.
„Právní důsledky pro jednotlivé aktéry jsou vždycky dány sankcemi, které potom proti nim přicházejí. Proti Rusku už máme osm sankčních balíčků, bavíme se o dalším, devátém. Dojednávají se další sankce vůči energetickým dodávkám. Bavíme se o sankcích vůči ruským ‚Goebbelsům‘, kteří vykřikují do ruské televize, že se mají zabíjet Ukrajinci. To připravuje Evropská unie a samozřejmě to také naše předsednictví posouvá dopředu,“ řekl Lipavský.
Jedním dechem volal po tom, že EU a USA musí udržet jednotu v zachování sankcí proti Rusku, protože právě sankce ze střednědobého a dlouhodobého hlediska jsou tím, co omezuje schopnost Ruska masakrovat a devastovat Ukrajinu ještě více.
Pokud jde o české předsednictví EU, Lipavský jej vidí jasně jako „velmi úspěšné“.
„Budu se držet úspěchů. Když jsme připravovali agendu českého předsednictví v Radě EU, neprobíhala ruská válka proti Ukrajině, ta změnila úplně všechno. Řešíme bezprecedentní energetickou krizi, bezprecedentní uprchlickou krizi, řešíme největší válku od konce druhé světové války v Evropě a řešíme de facto rozpad bezpečnostního systému tak, jak byl vybudován i skrze Helsinskou konferenci a OBSE,“ popisoval ministr situaci s tím, že středoevropské země vysvětlují svou pozici západním zemím EU a prý se to celkem daří.
„Podařilo se nám v Praze dojednat zákaz vstupu Rusů na krátkodobá schengenská víza do Evropské unie. To ocenily především země, které s Ruskem přímo sousedí, Baltové a Finové. Koneckonců na české území na tato víza denně vstupovalo skoro 250 ruských občanů, takže to má přímý dopad i na bezpečnost České republiky. Daří se koordinovat humanitární pomoc pro Ukrajinu. Stáli jsme v čele přípravy výcvikové mise pro ukrajinskou armádu, která probíhá v Polsku, Německu, Česko se také zapojí. Máme na to již schválený mandát v Parlamentu. Běloruský politik Lukašenko je Putinův komplic ve válce proti Ukrajině. Nereprezentuje názor obyvatel To všechno dělalo naše české předsednictví. Je to kolektivní práce, ale i ten kolektiv musí mít někoho, kdo ho neformálně posouvá, vede,“ prohlásil Lipavský.
Na twitteru napsal, že Česko se na úrovni EU zasazuje také o to, aby byli konkrétní Rusové pohnání k odpovědnosti za konkrétní válečné zločiny spáchané na Ukrajině.
Na twitteru se podělil také o radost, kterou měl, když přebíral vyznamenání z rukou ministra zahraničí Ukrajiny Dmytra Kuleby. Vyznamenání Lipavskému udělil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.
„Bylo mi ctí převzít od ukrajinského ministra Dmytra Kuleby medaili za zásluhy, kterou mi udělil prezident Zelenskyj. Jde o ocenění celé české diplomacie, která podporuje Ukrajinu od začátku ruské války. Budeme za Ukrajinou stát tak dlouho, dokud nezvítězí,“ vyjevil Lipavský.
Během českého předsednictví se řešila také uprchlická krize. Lipavský oznámil, že Srbsko sladilo vízovou politiku se zbytkem EU. Až do českého předsednictví mělo Srbsko vízovou politiku mnohem volnější, ale během českého předsednictví ji sladilo s ostatními zeměmi EU a Lipavský zdůraznil, že to je další úspěch českého předsednictví.
Nakonec věnoval pozornost česko-americkým vztahům. Ty se podle Lipavského daří rozvíjet především proto, že v USA dodnes velmi rezonují myšlenky Václava Havla a pokud na nich bude Česko stavět, v USA budou Česku věnovat pozornost.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
válka na Ukrajině
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: mp