Lipavský v Gruzii. Setkal se s opozicí

15.02.2025 16:50 | Monitoring

Zatímco slovenský premiér Robert Fico hřímá, že se v jeho zemi údajně chystal převrat a ukazoval prstem až do daleké Gruzie, český ministr zahraničí Jan Lipavský veřejně podpořil všechny ty, kteří si v Gruzii přejí, aby se země vydala společensky směrem na Západ.

Lipavský v Gruzii. Setkal se s opozicí
Foto: Interview ČT24
Popisek: Ministr zahraničí Jan Lipavský

V Gruzii se před časem mohutně demonstrovalo. Kvůli tomu, že vládní strana Gruzínský sen po vítězství ve volbách na podzim 2024 pozastavila přístupová jednání s EU. Rozhovory měly být pozastaveny do roku 2028. Řadu obyvatel Gruzie to zvedlo ze židle. Do ulic gruzínských měst vrazily tisíce lidí a volaly, že chtějí Gruzii v EU.

Svůj názor vládě sdělují na protestních akcích už 80 dní. Demonstranty v Tbilisi přišel podpořit i světoznámý gruzínský operní pěvec Paata Burchuladze.

„Setkal jsem se Giorgijem Gachariou (bývalým gruzínským premiérem – pozn. red.) a ujistil ho, že Česko stojí při všech, kdo v Gruzii hájí demokracii a svobodu. Odsuzujeme násilí proti opozici a novinářům, podporujeme občanskou společnost a jasnou proevropskou cestu Gruzie,“ napsal český ministr zahraničí Jan Lipavský na sociální síti X.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Miloš Polák

Tomio Okamura byl položen dotaz

Vy jste proti sankcím

Já v nich také nevidím moc žádný přínos - ani pro Ukrajinu. Na druhou stranu, nebylo by horší nedělat nic, když Rusko rozpoutalo válku? Nebo co byste udělal vy, kdybyste byl teď ve vládě? A věříte, že Trump letos válku ukončí?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

tato bezpáteřní nula, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskusetatík , 15.02.2025 18:13:57
udělala skoro nevratné kroky v naší diplomacii kdy se zbavila kvalitních diplomatů a nasadila své pirátské kámoše dnes nemáme respekt ani na západě natož východě všichni nás mají za póvl s kterým si každý vytře podlahu neřkuli pozadí

|  17 |  0

Další články z rubriky

Mladí voliči SPOLU v pražských médiích. Petr Holec varuje „zbytek země“

15:30 Mladí voliči SPOLU v pražských médiích. Petr Holec varuje „zbytek země“

Předvolební průzkumy podle komentátora Petra Holce dokážou kromě volebních preferencí vysvětlit také…