Lítost za Tejce a velký úder Sobotkovi. Komentátor Pečinka se rozepsal

06.04.2017 20:50 | Zprávy

Odchází ten, který měl zůstat, píše v nejnovějším vydání týdeníku Reflex k poslanci Jeronýmu Tejcovi (ČSSD) komentátor Bohumil Pečinka.

Lítost za Tejce a velký úder Sobotkovi. Komentátor Pečinka se rozepsal
Foto: archiv J. Tejc
Popisek: Předseda ústavně-právního výboru Poslanecké sněmovny Jeroným Tejc (ČSSD)

„To se pořád vedou řeči, jak problematičtí lidé jsou v politice. Pak jeden z největších talentů posledních deseti let oznámí svůj odchod – a nic. Ale ono se přece jenom něco stalo,“ zmínil Pečinka. Podle něj je Tejcovo rozhodnutí, který se rozhodl v podzimních sněmovních volbách nekandidovat a odejít z vysoké politiky, oslabením nejen pro sociální demokracii. 

„Tejc totiž patřil mezi ten typ lidí, kteří proměňují instituce, v jejichž čele stojí. Co napsat na jeho politický pomník: odchází člověk, jenž měl zůstat, a zůstávají ti, kdo měli odejít,“ dodal s tím, že Tejc je sice lidsky zdravý, má dobré školy, je pracovitý, ale nakonec neuspěl. Chybělo mu totiž štěstí, shrnuje jeho dosavadní kariéru Pečinka.

Vrací se do doby předčasného odchodu Jiřího Paroubka ze strany, kdy neexistoval jeho silný nástupce. „Strana se pak rozštěpila na křídlo tzv. sobotkovců a haškovců. Tejc – jako jeden z mála brněnských politiků – stál za současným premiérem Bohuslavem Sobotkou. Byly to hlasy jeho skupiny, které v roce 2011 přispěly ke zvolení Sobotky předsedou ČSSD,“ zmínil Pečinka. Ale vzápětí dodává: „Během dalších dvou let však Tejc pochopil svůj omyl. Ne že by se stal velkým příznivcem jihomoravského exhejtmana Haška, ale pochopil slepou cestu sobotkismu jako vládnoucího politického proudu v ČSSD. Na jedné straně nerozhodnost, nejasnost a zbabělost, na straně druhé posluhování zájmům bakalovského světa a velkého byznysu.“

Pečinka se pak pouští do kritiky premiéra Bohuslava Sobotky, jenž po posledních volbách, v nichž ČSSD oproti očekáváním ztratila, nevyvodil podle jeho slov osobní odpovědnost. „K tomu ho hned po volbách vyzvalo i širší vedení strany. Sobotka si místo toho ze strany udělal rukojmí svého setrvání v politice. Společně se spřízněnými lidmi z neziskových organizací rozehrál trik desetiletí, když hovořil o tzv. lánském puči, a začal se stylizovat do role ‚zrazeného a podvedeného‘. S pomocí médií se mu pak podařilo tuto interpretaci prodat veřejnosti,“ líčí Pečinka. A právě Tejc byl jedním z „vnitřních nepřátel“, konstatuje. 

„Tento neproduktivní boj celou ČSSD nesmírně oslabil a připravil o alternativní křídlo, které se mohlo po neúspěšných volbách dostat do funkcí. Dnes nikdo takový neexistuje: jen stále slábnoucí lídr Sobotka, jeho poskokové na různých úrovních a pár lidí z neziskovek a internetových médií, kteří za svou přízeň inkasují státní peníze a funkce. ČSSD je dokonale vyčištěna a připravena na volební porážku a umrtvení v horizontu dalších let,“ uzavřel s opakováním, že Tejc bude chybět. 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vef

Mgr. Ondřej Krutílek byl položen dotaz

Evropská komise

Vy jste pro ni hlasoval. Vondra naopak. Kde berete tu jistotu, že je to posun k lepšímu? Skončí tak snad to zelené šílenství? Myslíte, že zvládne zastavit nelegální migraci? A k vaší poznámce, že tím, že jste pro ni hlasoval budete moci víc věcí ovlivnit vůbec nerozumím. Jakože kdybyste hlasoval pro...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Fiala potřebuje Foltýna dál. Ale vtip na Švejka raději smazali

19:35 Fiala potřebuje Foltýna dál. Ale vtip na Švejka raději smazali

Otakar Foltýn bude podle vyjádření Úřadu vlády převelen z Hradu k výkonu úkolů strategické komunikac…