Stovky lidí se přišly v úterý odpoledne rozloučit s Marií Benešovou, dvojnásobnou ministryní spravedlnosti, bývalou nejvyšší státní zástupkyní, právničkou a političkou. Nad rakví promluvil bývalý prezident republiky Miloš Zeman, bývalý jihomoravský hejtman a advokát Michal Hašek nebo bývalý místopředseda Ústavního soudu Jaroslav Fenyk.
Je v pořádku křičet a pískat na politika, který jde na Národní třídu uctít památku 17. listopadu? Ať už na kohokoliv.Anketa
Fronta smutečních hostů, kteří se chtěli poklonit památce zemřelé Marie Benešové, byla tak dlouhá, že obřad začal zhruba 15 minut poté, co byl původně avizován začátek. Mezi smutečními hosty byli zejména politici, právníci a další známé osobnosti českého veřejného života.
Přišli bývalí premiéři Andrej Babiš a Jiří Rusnok, v jejichž vládách Benešová působila, nechyběly delegace ze sociální demokracie v čele s Janou Maláčovou, delegace z hnutí ANO, kdy spolu s Babišem přišli prakticky všichni vrcholní činitelé hnutí a bývalí kolegové Marie Benešové. Mezi nimi Radek Vondráček, Alena Schillerová, Patrik Nacher a Klára Dostálová.
Vedle exprezidenta Miloše Zemana přišel Marii Benešové vzdát hold bývalý Zemanův poradce a přítel Martin Nejedlý, někdejší mluvčí Jiří Ovčáček, bývalý šéf hradní bezpečnosti Jan Novák nebo exšéf prezidentova sekretariátu Jaroslav Hlinovský.
Poslední rozloučení si nenechal ujít ani exministr průmyslu Miroslav Grégr, šéf Vězeňské služby generál Petr Dohnal, ale také tvůrkyně internetové televize Aby bylo jasno Jana Bobošíková a Hana Lipovská.
„Marie Benešová dosáhla v justici nejvyšších vrcholů. Byla nejvyšší státní zástupkyní, byla dvojnásobnou ministryní spravedlnosti ve vládě Jiřího Rusnoka i Andreje Babiše. Známe ovšem i lidi, kteří rovněž dosáhnou vysokých pozic a přitom po sobě nezanechají žádnou paměťovou stopu. To ovšem nebyl případ ženy, se kterou jsme se dnes přišli rozloučit,“ sdělil v úvodu své řeči Miloš Zeman.
Benešová podle jeho slov bude chybět v boji za nezávislost dnešní justice. „Vzpomínám si na Marii Benešovou jako na bojovníka proti zneužívání justice. Vzpomínám si na její slavnou větu o justiční mafii. Větu, která mimo jiné byla adresována i tehdejšímu ministru spravedlnosti Pavlu Němcovi. Jak známo, tento ministr vydal do Kataru prince, který byl pravomocně v České republice odsouzen k mnohaletému vězení za mnohonásobné zneužívání nezletilých. V Kataru byl osvobozen. Za tento výrok byla Marie Benešová obžalována a byla odsouzena k omluvě a vysoké finanční pokutě. Nejvyšší soud tento rozsudek soudu nižší instance zrušil. Proč na to vše vzpomínám? I dnes se setkáváme s případy, kdy je prosazována cenzura pod záminkou boje proti dezinformacím. Setkáváme se s případy trestních stíhání, u nichž můžeme mít oprávněnou pochybnost o jejich politické účelovosti. A právě zde nám Marie Benešová nesmírně chybí,“ řekl prezident Zeman.
„Milá Maruško, měl jsem tě rád. Vážil jsem si tě a bylo mi ctí s tebou dlouhá léta spolupracovat. Věřím, že tvůj odkaz nikdy nezůstane zapomenut. Věřím, že slovo justice u nás bude splývat se slovem spravedlnost. A věřím, že česká justice nebude mafií. Čest tvé památce,“ rozloučil se s Benešovou bývalý prezident republiky Miloš Zeman.
Dlouholetý osobní přítel a též spolupracovník Marie Benešové, politik a advokát Michal Hašek, opakovaně zdůraznil Benešové odvahu a citoval Čapkovu úvahu Kdo je kdo: Ano, mnoho se změnilo, ale lidé zůstali stejní; jenomže teď víme lépe, kdo je kdo. Kdo byl slušný, byl slušný vždycky; kdo byl věrný, je věrný i teď. Kdo se točí s větrem, točil se s větrem i dřív. Kdo myslí, že teď přišla jeho chvíle, myslel vždy jen na sebe. Nikdo se nestává přeběhlíkem, kdo jím nebyl vždycky, kdo mění víru, neměl žádnou; člověka nepředěláš, jenom se ti vybarví.
„Štěstí spočívá ve svobodě a svoboda v odvaze,“ pokračoval Hašek citátem Perikla. „Odvaha. To je to slovo, které nejlépe charakterizuje Marii Benešovou. Měl jsem možnost ji poznat před 20 lety a od té doby jsme byli nejdříve kolegové a přátelé dle stanov ČSSD, aby se z nás postupně stávali přátelé opravdoví. Navázali jsme hluboký osobní vztah. Osud tomu chtěl, že jsme s Marií měli narozeniny ve stejný den 17. dubna,“ vzpomínal Hašek.
„Marie měla odvahu už za bývalého režimu, kdy nevstoupila do komunistické strany, i když pracovala v prokuratuře. Marie měla odvahu i po listopadu 1989 jako nejvyšší státní zástupkyně. Měla odvahu i v sociální demokracii, jejíž barvy a myšlenky hájila. Marie byla odvážná i v pozdějších letech. Jak už připomněl pan prezident, dvakrát se stala ministryní spravedlnosti a stanula pomyslně v čele české justice,“ pokračoval Hašek.
Připomněl i okolnosti, kdy se do čela resortu spravedlnosti vrátila ve vládě Andreje Babiše. „Její druhé jmenování bylo doprovázeno obrovskou lidskou křivdou. Křivdou, kterou přinesl někdo, kdo si říká Milion chvilek pro demokracii. Zaplnili náměstí a dodnes se Marii nikdo neomluvil za ta falešná nařčení, která padala. Snad aspoň teď najde někdo odvahu, aby Marii Benešové řekl promiňte.
Často jsem zajížděl k Marii domů do Kladna, prakticky každý měsíc jsme se viděli a byla pro mě obrovskou inspirací. Byla to Marie, která mě velmi povzbudila a dokopala až k advokátní zkoušce a tehdy mi dala pomyslný nůž na krk ona: Hašane, jestli tu zkoušku neuděláš, tak se tady na Kladně ani neobjevuj. Tu zkoušku jsem zvládnul. I pro Marii. Věřící lidé věří v Boží soud. Marie už ho absolvovala a věřím, že před Božím soudem uspěla a už se na nás dívá z nebe. Každý další 17. duben až do konce svého života zahájím svoje narozeniny tím, že zapálím svíčku a budu vzpomínat na svou kamarádku a moji advokátní mámu Marii Benešovou. Věřím, že nebudu sám. Milá Marie, děkuji ti za vše a čest tvojí památce,“ dodal Michal Hašek.
Na bývalou šéfku resortu spravedlnosti vzpomínal i její dlouholetý spolupracovník a pozdější soudce a místopředseda Ústavního soudu profesor Jaroslav Fenyk a rovněž i společník z její advokátní kanceláře Ondřej Blaha.
Loučení s Marií Benešovou bylo protknuto tóny klasické hudby včetně árie Nessun dorma z Pucciniho opery Turandot v podání Luciana Pavarottiho a opona za zesnulou se naposled uzavřela za zvuků poslední písně Karla Gotta Srdce nehasnou.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Radim Panenka