Od poloviny června má Slovensko v čele státu Zuzanu Čaputovou. Nová prezidentka v prvních dnech a týdnech ve své funkci překvapila aktivitou v zahraniční politice. Kromě víceméně povinných cest do sousedního Česka a Maďarska navštívila i Francii, jejíž prezident Emmanuel Macron ji označil za symbol sjednocené Evropy. Ona sama v rozhovoru pro francouzský list Le Monde uvedla v souvislosti s migrací, že země V4 se musí vrátit k hodnotám z dob vzniku skupiny: evropské jednotě, demokracii a právnímu státu. „Zuzana Čaputová je fascinující ukázka mediálního Frankensteina – umělého člověka. Měli jsme být varováni už ‚výtvorem‘ jménem Kiska, když někdo za oceánem stvořil vzorového zombíka, co měl ztělesňovat ‚americký sen‘,“ říká pro ParlamentníListy.cz slovenský vědec a spisovatel Gustáv Murín.
Nepřidává se tak k chvalozpěvům, které na adresu slovenské hlavy státu pějí především česká mainstreamová média. Ostatně nijak pozitivně nehodnotí ani jejího předchůdce v Grasalkovičově paláci, který je honosným sídlem prezidenta Slovenské republiky. „Bývalý svazácký funkcionář ‚prozřel‘ a na vlastní oči se ve Spojených státech přesvědčil při uklízení na benzínové pumpě, jaký je kapitalismus úžasný. S těmito vědomostmi a znalostmi se po návratu na Slovensko stal milionářem. Pak si zahrál na ‚dobrého anděla‘ – přičemž jako lichvář ožebračil několik rodin, ve spojení s popradskou mafií si přivlastnil cizí majetek a těch podezření je víc – aby se stal na první pokus prezidentem. Přiznávám se, že jsem také naletěl a volil jsem tuto chiméru,“ lituje autor bestselleru Mafie na Slovensku.
Pohádka o Zuzaně, jejíž velebení předčilo i stalinské praktiky
Nová slovenská prezidentka Zuzana Čaputová je v Česku podle červnového průzkumu agentury STEM nejoblíbenější zahraniční osobností veřejného života, když ji u nás pozitivně hodnotí 71 procent lidí. „Ale Čaputová je už jen bídný odvar proti Kiskovi. Globalizační klika vsadila na poslušnou loutku s jedním, ale přesto pochybným příběhem ekologické aktivistky. Podvodem se zdvojením nákladů na vlastní kampaň přes dopředu zpracované voliče jiného kandidáta, který odstoupil v její prospěch po jejím podezřele rekordním nárůstu preferencí, zabodovala stejným trikem jako ukrajinský komediant. Nic neslibovat, jen neurčitou změnu, a za tu ať si každý dosadí, co chce,“ upozorňuje Gustáv Murín na podivnosti, které se na Slovensku odehrávaly v průběhu prezidentské kampaně.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jiří Hroník