Lži šlachtových policistů. Rozhodíme sítě. Zvrat v kauze, kvůli které šel do klepet Ivan Langer

17.02.2020 20:52 | Zprávy

Ekonomický deník přišel s článkem kolem kauzy Vidkun. Kvůli této kauze si tehdy policisté přišli pro Ivana Langera, exministra vnitra. U této kauzy došlo k novým zjištěním, která Ekonomický deník přinesl. „Takzvanou kauzu Vidkun a fotovoltaické elektrárny Ševětín spojuje jeden základní prvek práce tehdejšího ÚOOZ, a to lež – lži,“ tvrdí však bývalý vysoce postavený politik ODS.

Lži šlachtových policistů. Rozhodíme sítě. Zvrat v kauze, kvůli které šel do klepet Ivan Langer
Foto: Daniela Černá
Popisek: Ivan Langer

Na stránkách Ekonomického deníku vyšel článek o kauze Vidkun a o fotovoltaické elektrárně v jihočeském Ševětíně, jelikož policie obvinila tři lidi z podvodu, který se týkal právě společností z výše zmíněných kauz. Právě s těmito kauzami byl spojen i exministr vnitra Ivan Langer.

Celý článek ZDE:

„Když si detektivové Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu přišli na podzim roku 2015 pro exministra vnitra za ODS Ivana Langera, důvodem k razii mělo být podezření z účasti na podvodu při výstavbě solární elektrárny v jihočeském Ševětíně. Langer byl na policii ovšem předveden v rámci takzvané kauzy Vidkun, v níž jsou stíháni dva policisté z Olomouce, tamní podnikatel a přítel politika ODS Ivan Kyselý a bývalý hejtman Jiří Rozbořil. Případ nyní začíná rozplétat olomoucký krajský soud. V posledních dnech se ovšem začaly objevovat informace, že politik ODS byl do Vidkunu vsunut uměle. Detektivové do kauzy vpravili jiný případ výstavby solární elektrárny, který má dnes naprosto neočekávaný vývoj,“ psal na úvod deník.

O co tedy ve Vidkunu šlo? Úřad pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ), který vedl Robert Šlachta, několik let měl odposlouchávat důstojníky olomoucké policie a důstojníky dalších složek. Hlavním cílem ÚOOZ však měl být Langer, ačkoliv prý odposlechy a sledováním ve Vidkunu osobně neprocházel.

Ekonomický deník dále popsal, jak si pro Langera policie přišla 13. října 2015 ráno. Byly u něj provedeny domovské prohlídky, a to jak v Praze, tak v Olomouci. Nicméně po prohlídkách nebyl obviněn, pouze je považován za podezřelého.

„Ekonomický deník při pátrání po okolnostech Vidkunu narazil aktuálně na velmi závažnou skutečnost. Protože na Langerovo zapojení do kauzy Vidkun neměli detektivové z ÚOOZ důkazy, pomohli si jinak. Do operace, která se týkala výhradně Olomouce, zahrnuli podezření na obří podvod při výstavbě solární elektrárny v jihočeském Ševětíně, jež byla později prodána polostátnímu energetickému gigantu ČEZ,“ popsal server.

Akce Vidkun a razie kolem ní měla být doprovázená obřími úniky do médií. Prý měly pomoct legitimizovat velké zásahy po celé České republice. Především pak měly pokrýt mediální zapojení Ivana Langera do Vidkunu. Jak byl tedy podle Ekonomického deníku do případu Langer vsunut? „Právní služby při výstavbě solární elektrárny v jihočeském Ševětíně poskytovala advokátní kancelář, ve které začal Langer později pracovat, a firma jeho přítele Ivana Kyselého IES Recycling byla jedním z garantů stavby. Elektrárnu stavěla společnost Mapro. Cíle Šlachtových detektivů ‚přijít si‘ v rámci Vidkunu i pro Langera bylo nakonec dosaženo právě přes výstavbu zmiňovaného solárního parku,“ napsal deník.

Projekt na solární elektrárnu v Ševětíně měl započít v době, kdy provozovatelé elektráren dostavěných do roku 2010, získali od státu výhodnou výkupní cenu. I proto se začal fotovoltaice věnovat ČEZ, který odkoupil elektrárnu v Ševětíně jako jednu z prvních. „Prodávajícím byla společnost Gentley, jejíž původní majitelé nebyli nikdy oficiálně známi,“ informoval server. Ještě než byla prodána ČEZ, tak se vlastníkem firmy Gentley měla stát společnost Energy Home System. „Její polovinu drželi tři majitelé Mapra, druhá pak patřila podnikateli v oboru silničních radarů a váh pro kamiony Milanu Bednářovi,“ informoval Ekonomický deník.

Respekt v roce 2015 měl napsat, že firma Energy Home System chtěla stavět malé fotovoltaické jednotky na střechy rodinných domů. Naskytla se jí však příležitost koupit od Gentley projekt velké solární elektrárny v Ševětíně. Firma Energy Home System se však dohodla s Milanem Bednářem, jenž měl zajistit peníze na projekt, jelikož pro firmu se jednalo o finančně náročný projekt. Ten potom také podle jeho kolegy z Mapra Jana Fišera přivedl jako kupce firmu ČEZ. „Obchod byl dojednán tak, že Energy Home System od původních (a dosud neznámých) vlastníků převezme firmu Gentley, uzavře smlouvy s hlavními dodavateli, jimiž bude kromě Mapra i IES Recycling, a takto si to jako balík koupí ČEZ. To se i stalo,“ napsal Respekt.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: tle

Mgr. Jana Zwyrtek Hamplová byl položen dotaz

Výměna manželek

Myslíte, že je problém v pořadu? A co třeba sociální sítě, kam rodiče často dávají fotky svých dětí bez jejich souhlasu? Nebo třeba videa, která s nimi točí a dávají na internet? To nemyslíte, že je třeba řešit spíš, než jeden pořad?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Žábou na prameni je Pekarová.“ V Partii to bylo ostré

14:40 „Žábou na prameni je Pekarová.“ V Partii to bylo ostré

„Vy jedete jenom antifiala, pětidemolice. To vy budete v kampani s vládou pořád válčit,“ míní Benda.…