Postup obou států na tiskové konferenci kritizoval Vladislav Goranov, ministr financí nyní předsednického Bulharska.
Stejně jako při předchozí diskusi o reverse charge byla i dnes proti Francie. Ta se naopak snaží prosadit návrh týkající se možnosti přesunout elektronické publikace do nižší či nulové sazby DPH, který nyní – stejně jako na loňském jednání v Lucembursku – zablokovala Praha.
„Tyto dva body, které jsou po technické stránce připravené, jsou obětí rozdílných pohledů dvou členských zemí. Jako bulharský ministr financí musím říci, že podobný přístup je nepřijatelný a nemělo by se to opakovat,“ poznamenal Goranov.
U daňové problematiky ale státy EU musí rozhodovat jednomyslně, a tak podle něj nyní ministři mohou jen sledovat, jak se jeden stát snaží prosadit svou představu proti vůli ostatních. „Nemyslím si, že to je správný způsob, jak by se země měly chovat,“ dodal Goranov.
Návrh na zavedení mechanismu reverse charge spoluiniciovala Praha, o věc už jako ministr financí velmi usiloval nynější premiér v demisi Andrej Babiš. Základem systému je přesun platby DPH z dodavatele na odběratele, což má bránit takzvaným karuselovým podvodům.
Je to další konflikt, který se měl rozpoutat mezi francouzským prezidentem a českým premiérem, který má jinak vše francouzské velmi rád. Již ve čtvrtek média informovala, že během únorové schůzky měl Macron na Babiše zvyšovat hlas a mimo jiné připomenout Babišovi i jeho trestní stíhání za poškozování finančních zájmů Evropské unie.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp