Francouzský prezident si stěžoval, na to že Západ upadá, a volal po větším zapojení Německa. Obvinil Spojené státy, že se stahují z Evropy. Ministr zahraničí Spojených států Mike Pompeo ovšem tvrdil, že smrt transatlantického spojenectví je přehnané tvrzení. Také odmítl osočení, že USA nespolupracují se zbytkem mezinárodní komunity, a ohradil se i proti slovům německého prezidenta Steinmeiera, který USA, Čínu a Rusko obvinil, že narušují světový pořádek tím, že rozsévají semena nedůvěřivosti v konfliktu mocností.
Emmanuel Macron je dlouholetým zastáncem ambiciózní reformy Evropy, zvláště co se týká zahraniční a bezpečnostní politiky. Několikrát prohlásil, že Evropa se musí osamostatnit od Washingtonu. Když byl tázán na to, zda se ho dotklo, že Angela Merkelová nereagovala na jeho předložené reformy, pravil, že se ho to nedotklo, ale to, že Německo nerespondovalo na jeho tlak na ambiciózní pobrexitovou reformu celého bloku, zvláště pokud jde o finance a obranu, ho činí netrpělivým. Na několika příkladech ukázal, že spolupráce je možná, ale trval na tom, že ke zvýšení spolupráce musí dojít rychleji. Postěžoval si, že čekání na odpověď je v historii německo-francouzských vztahů už tradiční. Selhání francouzsko-německého tandemu by podle něj bylo pro EU katastrofální.
Po odchodu Velké Británie z EU je Francie jedinou jadernou mocností, která v bloku zbývá. Macron na konferenci znovu nabídl, že francouzské jaderné zbraně budou základem evropské obranné strategie. Dodal, že tato strategie není projekt, který by byl zaměřen proti NATO nebo tvořil jeho alternativu, ale posílení vojenské síly by dalo Evropě větší důvěryhodnost a možnosti při vyjednávání. „Pokud nemáme možnosti ve vyjednávání, nejsme důvěryhodní, pokud jde o zahraniční politiku,“ prohlásil francouzský prezident.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: kas