Albrightová hned zpočátku dostala otázku na vztah Masaryka a Woodrowa Wilsona, amerického prezidenta, a na to, jak se Masarykovi podařilo přesvědčit Wilsona, že Čechoslováci mají mít svůj stát. Albrightová chválila Masaryka, že opravdu rozuměl demokracii a s Wilsonem si prý dobře rozuměl. „Vztah mezi Amerikou a novým československým státem je jedna z nejdůležitějších věcí v historii. Mělo to velký vliv na to, jak jsem vyrostla, co jsem si myslela o Československu, jak demokracie a Češi a Slováci fungují,“ uvedla Madeleine Albrightová.
Reportér se pak ptal na její projev, který nazvala „Od Masaryka k Havlovi“. Chtěl vědět, zda jsou to pro ni nejdůležitější osobnosti za posledních 100 let a proč. Albrightová prohlásila, že ano, pro ni jsou nejdůležitější. Na Masarykovi se jí líbilo, jaký byl, že uvažoval, jak mají lidé žít. „Vypadal jako prezident, choval se jako prezident, a když jsem si o tom četla a také když jsem o tom učila, tak jsem si myslela, že je báječné, že takový člověk existoval,“ řekla na adresu zakladatele Československa.
Mezi lety 1938 a 1989 prý bylo těžké být Čechoameričanem. Lidé podle ní pořád říkali: „Co se tam u vás vlastně děje? Vy nic neděláte!“ Načež pochválila Havla: „Pak přišel prezident Havel jako morální výstup toho, co Češi mohou dělat. Co Masaryk začal, Havel přenesl do moderní demokracie. Havel opravdu měl nápady a nesl to, co chtěl Masaryk pro zemi vidět.“
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: kas