Majdan v Polsku a Maďarsku? Zdeněk Zbořil promluvil velmi tvrdě o dnešní EU

28.11.2020 14:09 | Zprávy

Historik a politolog Zdeněk Zbořil poskytl rozhovor serveru PrvníZprávy. Probral, co současná EU dělá podle něj špatně a čím by se měla přednostně zabývat. Evropské instituce podle něj nechápou, čemu mají vlastně sloužit. V NATO teď bude klíčové vyjasnit vztahy k Turecku. A je Rusko opravdu takovou hrozbou? Došlo i na slova prezidenta Klause.

Majdan v Polsku a Maďarsku? Zdeněk Zbořil promluvil velmi tvrdě o dnešní EU
Foto: Hans Štembera
Popisek: Zdeněk Zbořil

Pověst Evropské unie, a spolu s ní celé Evropy, se podle Zbořila neustále zhoršuje. „Asi jsme ještě nepřekonali doby, kdy se řešily problémy s tuzemským rumem a s pomazánkovým máslem několik měsíců – a přitom se zapomnělo na to, že se Evropy dotýká migrační nebo osidlovací vlna ze zemí, které už dneska ani na mapě nenajdeme.“

EU, podle Zbořila, řeší „velké nápady“ typu omezení lyžařské sezony v několika alpských zemích, ale přitom tu jsou dle politologa mnohem závažnější věci k jednání.

„Přitom se ale zásadně nemluví o rozpočtu, přičemž, jestliže Evropská komise jako výkonný orgán a Evropský parlament jako schvalovací orgán mají něco pořádného za celý rok udělat, tak je to rozpočet EU. Tak tomu je od nepaměti a patří to i k evropské politické kultuře. Reprezentanti národů se scházejí proto, aby se dohodli na nějakých daních a o tom, jak se ty vybrané peníze budou rozdělovat. To je jedna ze základních funkcí zastupitelských  institucí, a přitom se jen trochu zmateně dovídáme, že Polsko a Maďarsko zablokují kvůli nějaké námitce schvalování rozpočtu. Odpovědí na tuto námitku je, ‚že je přesvědčíme‘. To si můžeme vyložit jako, že ‚jim domluvíme‘ – neboli budeme hrozit či pomůžeme uspořádat nějakou barevnou revoluci.“

„Stále se ‚prohlubuje a rozšiřuje‘ jen neschopnost různých institucí a orgánů EU pochopit, čemu  mají vlastně sloužit, a soustředily se příliš na to, že jejich mocenská pyramida je daná jednou provždy. Nechápou, že orgány EU jsou tady od toho, aby reagovaly na stávající situaci.

Můžeme mluvit například o masovém šíření infekce, o kterém se musely dohadovat jednotlivé státy bilaterálně, a teprve potom se dopracovala EU k nějakému multilaterálnímu rozhodnutí, ale to stejně zůstalo na bilaterální úrovni. Jen musíme ‚prokazovat solidaritu‘, na úrovni velkých slov, která jsou vyprazdňovaná právě nečinností nebo omezenou činností EU jako celku,“ konstatuje Zbořil.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: AZy

Kdo stanovuje, kolik se bude platit za jednoho migranta?

A to bude každá země platit stejně? Protože co si budeme nalhávat, co je pro nás půl milionu, není to samé, co to je třeba pro Němce. A to je už definitivní, že se bude za nepřijetí platit? Nedá se s tím ještě něco udělat? A kdo bude určovat, kolik a jaké migranty máme přijmout?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Seriál Limity: Žádná sláva. Peníze poplatníků přitom nešly jenom z ČT

15:21 Seriál Limity: Žádná sláva. Peníze poplatníků přitom nešly jenom z ČT

ČT nepřestává diváky zásobovat novou tvorbou, ať už se jedná o pohádky nebo seriály. V novém roce je…