"Bezpečnostní složky mají tak specifická povolání, na která musí mít speciální přípravu, která je ve standardním životě méně použitelná. Málokdo potřebuje k běžnému život umět střílet z pancéřovky nebo řídit tank. Proto, když jejich příslušníci skončí, a aby se nestali závislými na sociálním systému, tak existuje systém výsluh. Ten jim umožnuje po odsloužení plného turnusu pětadvaceti let pobírat výsluhu zhruba ve výši civilního průměrného platu až do smrti," vysvětlil vojenský historik Jiří Fidler.
Jenže, jak spočítal web Kverulant.org, tak jen v roce 2023 stát zaplatil příslušníkům ozbrojených složek na takových výsluhách 12,5 miliardy korun. Přitom část z nich se opravdu velmi dobře etablovala v jiných státních službách. Při všeobecném šetření se tudíž nabízí otázka, jestli by jim měly výsluhy zůstat, když tak vlastně pobírají platy dva či více?
Tak pravil Kverulant
Na webu také spočítali, že celková částka narostla za pět let téměř o pětašedesát procent - co by za to důchodci v civilu dali - a generálové ve výslužbě dostávají v průměru 73 000 korun měsíčně. "Kverulantovým cílem je prosadit takovou změnu zákona, která by nárok na výsluhový příspěvek omezila a která by odebrala výsluhový příspěvek těm bývalým příslušníkům ozbrojených složek, kteří i po odchodu do civilu dál berou veřejné peníze," píše se tam dál. Kverulant k tomu opakovaně vyzval všechny zákonodárce.
Od roku 1998 do loňska bylo jmenováno 406 generálů ze všech odvětví bezpečnostního systému a právě v letech 2022 a 2023 se generálů vyrojilo jako komárů u močálu, tedy 32 a 31. Ročně nás stojí 574 milionů korun. Na Kverulentu.org uvedli případy nejen generálů sloužících po skončení v bezpečnostních složkách i nadále ve státních službách.
Policejního generála Tomáše Tuhého, který byl v letech 2018 až 2023 velvyslancem na Slovensku, generála vězeňské služby Petra Dohnala, který je členem správní rady Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra (ZP MV) a pracuje na ministerstvu spravedlnosti, bývalého policejního prezidenta Jana Švejdara také dříve ve správní radě ZP MV anebo "turistu pro zdravotních pojišťovnách" a covidového ministra zdravotnictví, plukovníka ve výslužbě Romana Prymulu. Také ještě Andora Šándora, Jiřího Šedivého a Petra Pavla.
Úřední bobříci mlčení
Napsali jsme několik otázek na ministerstvo obrany a jednu jednoduchou na Pražský hrad. Bez odpovědi. Na obraně mediálněkomunikační sektor značně zhubl a je tam, alespoň podle internetových stránek, jen duo mluvčích. Podle některých informací s ministryní Janou Černochovou jen tak někdo nevyjde. Na Hradě je také jen duo, dvě dámy. Tato zešťihlovací kůra v administrativě by se dala hodnotit kladně, pakliže by zmínění pracovníci odváděli práci, za kterou jsou placeni. Nicméně oni ji neodvádí, poněvadž k otázkám ParlamentníchListů.cz zaujali postoj skautů držících bobříka mlčení.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jan Rychetský