Marek Benda v rozhovoru pro server Lidovky.cz osvětlil, proč se jako člen mandátového výboru postavil proti vydání komunistického poslance Zdeňka Ondráčka k trestnímu stíhání. Žádost policie přišla poté, co na Ondráčka podal trestní oznámení neúspěšný prezidentský kandidát Michal Horáček. Horáčka urazilo, že ho komunista označil za spolupracovníka Státní bezpečnosti, která šířila strach ve společnosti před rokem 1989.
Benda má za to, že výroků komunistů je lepší si vůbec nevšímat. Totéž prý platí i o bývalém členovi komunistické strany a dnešním premiérovi Andreji Babišovi (ANO). „Rozhodně neříkám, že ten výrok schvaluji. V žádném případě ne. Upřímně moc nechápu, jak někoho může urazit výrok, který je nepravdivý a ještě od nějakého komunisty. O mně toho komunisté v životě řekli a je mi to úplně ukradené. Váš vlastník o mně toho řekl tolik a je mi to ukradené. Nepodávám trestní oznámení," konstatoval poslanecký matador.
Je navíc toho názoru, že politik musí strpět ve veřejné debatě víc, než jiný občan. V době, kdy byl Horáček urážen, se politicky angažoval, takže musel počítat s tvrdými útoky na svou osobu. Tyto útoky by podle Bendy neměla řešit policie. Pokud by policie měla řešit to, jak se politici mezi sebou urážejí, tak by možná brzy neřešila nic jiného. Když už se chce Horáček soudit, měl by tak činit v civilním řízení.
Podle Bendy bychom taky neměli zapomínat na to, že tu máme imunitu a ta by se měla vztahovat právě na politické projevy.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp