Příběh podle Dalíkových vzpomínek začal v létě 2006. Tehdy končící vláda Jiřího Paroubka schválila nákup pandurů od rakouské firmy Steyr. Mezitím se uskutečnily volby, které vyhrála ODS, ale kvůli remízovému výsledku trvala vyjednávání o nové vládě dalších půl roku. Paroubkova vláda tedy několik měsíců úřadovala v demisi a ministr obrany Karel Kühnl se obával, že nemá mandát, aby miliardový kontrakt podepsal.
Lobbisté pracující pro Steyr proto oslovili Topolánka, ať Künhla ujistí, že může vládou schválený kontrakt v klidu podepsat, že s tím jako vítěz voleb souhlasí. Topolánkovým prostředníkem při jednání se zbrojaři byl jeho poradce Marek Dalík.
„Obrátil se na mě Jaroslav Veverka s tím, že Pavel Musela, který má kontrakt s výrobcem pandurů, má problém. Že když to zařídím, dostanu nějaké peníze,“ líčí dnes pravomocně odsouzený Dalík. Ústní slib prý zněl na deset milionů korun. Dalík se tedy vypravil za Topolánkem a přesvědčil jej, že smlouva se podepsat musí. Budoucí premiér se spojil s dosluhujícím ministrem Kühnlem a ujistil jej, že může v klidu podepsat. Jak Dalík podle Lidových novin dodává, Kühnl si jako protiplnění vyhádal post velvyslance v Chorvatsku.
Když byla smlouva uzavřena, zbrojař Musela se prý Dalíkovi vysmál a z ústně dohodnutých deseti milionů mu nedal ani korunu. „Chtěl jsem to vyfakturovat jako normální lobbing,“ vzpomíná dnes zklamaně Dalík.
O rok později měl příběh pokračování. Topolánkova vláda chtěla zakázku změnit a pandurů odkoupit méně (Paroubkova vláda schválila nákup 200 kusů, nový kontrakt schválený Topolánkovým kabinetem byl na 107 transportérů). Začalo se vyjednávat o změně smlouvy a Dalíka v té době oslovil slovenský zbrojař Miroslav Výboh. Muž s blízkými kontakty na premiéra Fica chtěl nahradit Muselu jako lobbistu firmy Steyr a Dalík, který se cítil Muselou podvedený při minulé transakci, jej ochotně podpořil.
Následně došlo ke známé schůzce v pražské restauraci, kde si Dalík měl říct o osmnáct milionů eur, za což byl nedávno pravomocně odsouzen na čtyři roky. Nyní to vysvětluje tak, že osmnáct milionů eur byla výše kontraktu zbrojaře Musely, kterou se s manažery Steyru snažil dohodnout pro jeho nástupce Výboha. Pro sebe prý takové peníze v žádném případě nechtěl. Jediné, o co usiloval, bylo „jeho“ deset milionů za přesvědčení Topolánka.
Na něm v rozhovoru se šéfredaktorkou webu Neovlivni.cz Sabinou Slonkovou nenechal nit suchou. Věděl prý celou dobu, že je to alibista, egoista a oportunista, ale věřil, že jejich vztah je speciální. U soudu, kde Topolánek odmítl prozradit, jak vše bylo, prý pochopil, že to tak není.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jav