Martin Fendrych: Vyvlastňování bytů je logický krok. Škoda, že jsme se do toho nepustili tak jako v Berlíně

06.04.2019 6:22 | Zprávy

Komentátor Martin Fendrych na serveru Aktuálně.cz poukázal na problematiku bydlení v Praze a upozornil na akci „Vyvlastnit Deutsche Wohnen“, probíhající v německé metropoli, jejímž cílem je uspořádání referenda o vyvlastnění bytů této společnosti obchodující s nemovitostmi. „Byt, bydlení, není běžná komodita, byt je nezbytnost, pokud se nerozhodnete být bezdomovcem,“ píše Fendrych ve svém komentáři a dodává: „U nás vyvolal pohoršení už jen nápad, že by se zjišťovalo, kdo drží byty prázdné, spekulativně čeká na ještě vyšší, ještě vyhnanější, ještě lepší ceny (viz akce ‚elektroměry‘, jež málem rozložila pražskou koalici). Přijít někdo s nápadem vyvlastnění, to by byl teprve řev.“

Martin Fendrych: Vyvlastňování bytů je logický krok. Škoda, že jsme se do toho nepustili tak jako v Berlíně
Foto: Hans Štembera
Popisek: Primátor Zdeněk Hřib

„Ceny bytů v Praze? Peklo. Pokud chce mladá (nebo stará) rodina bydlet ve svém (a je zjevné, že nájmy se teď nevyplatí, to už je lepší hypotéka), musí se na desítky let zadlužit a žít pak s tímto limitujícím balvanem uvázaným na krku. Že je to s byty v Praze špatně, na levačku, to víme už dlouho. Že se jejich ceny urvaly od reality, víme taky dlouho a nekončí to,“ píše na úvod svého komentáře Fendrych a poukazuje, že podobná situace je i v modernějších metropolích, přičemž jmenuje především Berlín, o němž píše: „Tam teď jedna radikální iniciativa chce dokonce byty vyvlastňovat. Je to cesta? Je to katalyzátor.“

„Jde o akci ‚Vyvlastnit Deutsche Wohnen‘ (Deutsche Wohnen je německá firma, jež pronajímá a prodává byty), jejím iniciátorem je Rousbeh Taheri, který chce v německém hlavním městě uspořádat referendum o vyvlastnění bytů všech firem, které jich (jednotlivě) vlastní více než 3000. Jde tedy o óbrfirmy. Celkem se má takových bytů v Berlíně nacházet skoro čtvrtina milionu,“ poukazuje Fendrych na dění kolem bytů v Berlíně a dodává: „Taheri nepopírá, že ‚je to třídní boj‘, dodává však: ‚Ale my jsme ho nezačali. Radikálnost našich požadavků je reakcí na radikálnost trhu.‘ Za posledních deset let v Berlíně stouply ceny nájmů zhruba o 90 procent.“

Fendrych také objasňuje, kde se takto radikální myšlenka vzala: „Akce volající po vyvlastnění nespadla z nebe, Taheri upozorňuje, že i slušně situované rodiny (úplně stejně jako v Praze) mají velký problém sehnat v Berlíně adekvátní bydlení. Natožpak rodiny chudší. S kolegy už roky organizuje protesty a setkání s politiky, změnilo se málo. ‚Z této zkušenosti se naše hnutí radikalizovalo. Došli jsme k tomu, že velké koncerny se nedají výrazně změnit, že je potřeba změnit majitele.‘“

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: rak

Ing. Marian Jurečka byl položen dotaz

odchod do důchodu

Myslíte, že prodloužení věku ochodu do důchodu náš systém spasí? Není hlavní problém v tom, že se nerodí tolik dění a není třeba změnit toto? A divíte se, že se jich rodí tak málo, když je naše životní úroveň tak mizerná a co si budeme nelhávat, pokud máte děti, ještě vám klesne? Nejde mi o to být b...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Chudneme. Lidé i méně jedí. Švihlíková, Ševčík a Šulc o stavu Česka

12:55 Chudneme. Lidé i méně jedí. Švihlíková, Ševčík a Šulc o stavu Česka

„Naši politici jsou dobrými sluhy cizích plánů a pánů,“ říká docent Miroslav Ševčík v pořadu Trialog…