Masakr Arménů: Toto vzkázali do naštvaného Turecka Němci

03.06.2016 7:31 | Zprávy

Německý parlament ve čtvrtek odhlasoval, že Spolková republika Německo uznává masakr Arménů v letech 1915 až 1918 za genocidu. Tím pobouřili Turecko, které toto označení odmítá. Mluvit o zabití milionu Arménů jako o genocidě je v Turecku dokonce trestné. Němci, kteří mají řadu zkušeností s vyrovnáváním se s vlastní minulostí, Turky vyzvali, aby se i oni postavili ke své minulosti čelem.

Masakr Arménů: Toto vzkázali do naštvaného Turecka Němci
Foto: wikipedia
Popisek: Německá vlajka.

„Nejednáme tady o jakémkoli odsuzování tureckého prezidenta Erdogana. Tato rezoluce je apel na to, aby konečně byly důsledně zpracovány tehdejší události,“ řekl místopředseda poslanců vládní sociální demokracie Rolf Mützenich ke schválení revoluce, že masakr Arménů za první světové války byl genocidou. „Jedině ten, kdo se přizná k vlastním chybám v minulosti, je může překonat,“ dodal poslanec Křesťanskodemokratické unie Franz Josef Jung. Informuje o tom páteční MF Dnes.

Turecká vláda však odmítá označit smrt přibližně milionu a půl Arménů za genocidu a kritizuje jakéhokoli zahraničního partnera, který tak činí. V Turecku je používání pojmu genocida v souvislosti s Armény zabitými za první světové války dokonce trestné. Německo trvá na tom, že šlo o genocidu, ale zároveň zdůrazňuje, že tento krok nelze v žádném případě označit za útok na prezidenta Turecka Recepa Tayyipa Erdogana.

Osmanská říše za první světové války bojovala proti západním spojencům po boku německého císařství. A na počátku roku 1915 utrpěla osmanská armáda porážku od ruské carské armády. Stalo se tak na arménském území a Osmané označili za viníky své porážky Armény. Pomsta na zdejších lidech byla krutá.

Diplomatická roztržka mezi Tureckem a Německem přišla vzhledem k uprchlické krizi ve velmi nevhodnou dobu.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Mgr. Richard Brabec byl položen dotaz

Co myslíte, že bude s budoucností Evropy a tedy i naší?

Jestli budeme jediný, kdo se bude snažit o ,,zelenou politiku"? A jaký to má význam pro životní prostředí, když se o ochranu klimatu budeme snažit jen my? Vždyť v porovnání třeba s USA nebo Asií jsme pidi světadíl.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Topolánek korunoval své vystoupení v ČT jinak, než mnozí chtěli

8:11 Topolánek korunoval své vystoupení v ČT jinak, než mnozí chtěli

„Jaké navrhujete řešení, Rozárko?“ Touto větou se bývalý premiér Mirek Topolánek postaral o menší po…