Povinná solidarita. Termín, který mnohé překvapí, se stal podstatou dohody EU o reformě migrační politiky. Ta byla jednou z priorit švédského předsednictví. Česko podle informací z diplomatické komunity návrh podpořilo, na rozdíl od Polska a Maďarska.
Dohoda vznikla na bázi ministrů vnitra členských států EU. Nyní má být východiskem pro jednání s Evropským parlamentem.
Nejedná se o první pokus o prosazení pravidel pro rozdělování migrantů mezi členskými státy. Před sedmi lety plán na závazné přerozdělování migrantů podle kvót odmítly země Visegrádu.
Aktuální návrh bere přerozdělování jen jako jednu z možností, jak pomoci členským zemím, které už nápor migrantů nezvládají. Další možnosti je podpořit je finančně či jinou pomocí. Materiální, ale též lidskou.
Bruselský server Politico přibližuje náročné jednání, ve kterém prý dlouho a tvrdě vzdorovala Itálie, která nese největší nápor migrace. Hádala se zejména s Německem o seznam bezpečných zemí, kam lze migranty vypovídat.
„Premiérka Meloniová si musí uvědomit, že kromě svých tradičních přátel potřebuje i jiné spojence,“ vzkazoval nejmenovaný bruselský diplomat. Na poslední chvíli si italská vláda dojednala několik ústupků a souhlasila.
Švédské předsednictví je s dohodou spokojeno, oceňují ji i další členské státy.
#JHA | The ministers just agreed on a general approach on the Asylum and Migration Management Regulation and the Asylum Procedure Regulation.
— Swedish Presidency of the Council of the EU (@sweden2023eu) June 8, 2023
(1/2)
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jakub Vosáhlo