Máte čtrnáct dní! Jsou nás tisíce a nic nás nezastaví, hrozí stávkující středoškoláci politikům. Podpora jim přišla i z ODS

16.03.2019 21:30 | Zprávy

Tisíce studentů se včera v Česku zapojily do celosvětové stávky za důslednější ochranu klimatu a snižování emisí. Prahou prošlo více než dva tisíce středoškoláků, podobné akce se konaly v Liberci, Brně, Plzni, Českých Budějovicích, Karlových Varech, Rakovníku či Pelhřimově. Studenti chtějí, aby politici začali o ochraně klimatu jednat, jinak budou stávky pokračovat. Poslanecká sněmovna v souvislosti s akcí rozhodla, že se bude ochranou klimatu zabývat. Celosvětově se uskutečnilo více než 2000 protestů ve 123 zemích. A jak říká serveru Aktuálně.cz jedna ze studentek, politici dostali vskutku dva týdny na reakci. „Jít pouze na stávku nic nezmění,“ uvedla.

Máte čtrnáct dní! Jsou nás tisíce a nic nás nezastaví, hrozí stávkující středoškoláci politikům. Podpora jim přišla i z ODS
Foto: Hans Štembera
Popisek: Iniciativa studentů a studentek Fridays For Future pořádala středoškolskou stávku za zlepšení stavu klimatu nejen v Praze

Studenti se inspirovali švédskou environmentální aktivistkou Gretou Thunbergovou, která se v srpnu loňského roku rozhodla každý den sedět před švédským parlamentem a vyžadovala po vládě snížení emisí. Po švédských všeobecných volbách pokračovala ve stávkách každý pátek. Švédští levicoví poslanci ji za to nominovali na Nobelovu cenu za mír.

A jak právě říká Ema Ostřížková, jež organizovala stávku v Ostravě, jsou ochotni stávkovat dál. „Konkrétní kroky je složité popsat, my nejsme odborníci na toto odvětví, byť ten problém vnímáme. Je však vědecky dokázáno, že je možné postupně v České republice zavírat uhelné elektrárny a přecházet na udržitelné zdroje energie. Není nutné rozšiřovat důl Bílina a musíme se začít lépe starat o zemědělskou půdu,“ popsala Ostřížková, jež doufá, že skutečně bude vytvořen takový tlak, že dojde ke změnám. Řešení změn klimatu vnímá jako skutečně životně důležité.  

Původní text ZDE.

Sama Ostřížková se podle svých slov zabývá životním prostředím několik let. Mimo jiné je veganka, snaží se žít co nejvíce bez odpadů, nakupuje v sekáčích a při procházkách se snaží uklízet okolí. „Já si myslím, že to opravdu začíná u každého z nás. Pokud jednou jdeme na stávku, ale běžně se v našich životech chováme neekologicky, nic to nezmění. Ale kroky každého z nás důležité jsou,“ sdělila závěrem.

V prohlášení, které čeští studenti vydali, dali politikům dvoutýdenní ultimátum. „Nemáme čas. Jestli chceme odvrátit ekologický kolaps, musíte začít jednat ihned. Vy jste času promrhali dost a nám už dochází,“ stojí v prohlášení. Nechtějí prý falešné sliby ani slova podpory. „Jsou nás tisíce. Jsme ochotni postavit se za naši budoucnost a nic nás nezastaví. Nekončíme. Během těch dvou týdnů se budeme připravovat, budeme sílit, růst a vzdělávat se,“ dodali studenti.

Vláda by měla Sněmovnu informovat o svém postoji ke změně klimatu 27. března. Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) uvedl, že Česká republika bude schopna snížit emise skleníkových plynů minimálně o 45 procent do roku 2030 a emise o 80 procent v roce 2050. „Je skvělé, že se mladí lidé aktivně zajímají o budoucnost naší planety,“ řekl Brabec ČTK.

V Praze se středoškoláci vydali na Malostranské náměstí, kde přednesli své požadavky, a poté vyšli na průvod centrem metropole. Nesli transparenty s nápisy jako „Dinosauři si taky mysleli, že mají čas“ nebo „Save our planet, save our future“ (Zachraňte naši planetu, zachraňte naši budoucnost). Pochod se obešel bez incidentů.

Podle studentů je zásadní, aby politici přestali ignorovat změny klimatu a začali prosazovat aktivní opatření. Za problémy v ČR považují například prolomení limitů těžby, emisní výjimky pro uhelné elektrárny nebo neudržitelné nakládání se zemědělskou půdou. Stát podle nich investuje z převážné většiny do fosilního průmyslu místo do čistých zdrojů energie.

Ná náměstí Svobody v Brně se sešlo asi 700 středoškoláků. Také tam, stejně jako v Praze nebo Liberci, zaznělo, že páteční stávky se budou opakovat. Studenti přišli s transparenty jako „Dycky Země“, „Neexistuje planeta B“, „Změňme sebe, ne klima“ nebo „Na mrtvé planetě nejsou žádné lavice“.

Včerejší celosvětová akce je patrně zatím největší, na webu Fridays for Future organizátoři zaregistrovali celkem 2052 protestů ve 123 zemích. Demonstrovaly desítky tisíc studentů, ale i dospělých. Nejvíce protestů v Evropě je hlášeno v Itálii (235), Francii (216), Německu (199), Švédsku (176) a Británii (151). Stávkovalo se například také ve finském Oulu u polárního kruhu či v Jihoafrické republice. Z asijských zemí se na sociálních sítích objevily zprávy například o protestech v Hongkongu, Jižní Koreji, indické metropoli Dillí, Nepálu či Japonsku. Jen v Austrálii se podle webu mladých aktivistů protestů zúčastnilo 150.000 studentů a dospělých ve více než 60 městech.

Podpora studentům přišla i  z ODS:

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vef

plk. Ing. Zdeněk Nytra byl položen dotaz

změna kurzu

Dobrý den, chápu vás dobře, že vy nemáte problém s tím, když ODS ústy jejího předsedy dává nereálné sliby? V čem se ale pak lišíte od populistů, kterých je v parlamentu dost? Co se stalo s kdysi pragmatickou stranou, která hájila zájmy živnostníků a byla i racionální a často oprávněně kritická k EU,...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Konvička po teroru v Německu: Situace v EU je příšerná. Islamisté se už otřepali

14:12 Konvička po teroru v Německu: Situace v EU je příšerná. Islamisté se už otřepali

Po několika letech klidu došlo v Německu v předvánočním čase k dalšímu teroristickému útoku na vánoč…