Čeština, slovenština, polština, němčina, korejština… Taková řeč zní v těchto dnech ulicemi Českého Krumlova. Jak místní, se kterými jsme mluvili, říkají, velké skupiny turistů především z Číny se zatím do města zapsaného na seznam Unesco tak úplně nevrátily. A v ulicích tohoto nádherného města je to znát. Ještě před pár lety zaznívaly úvahy, že by se měl kvůli obrovskému množství turistů vstup do historického centra možná i zpoplatnit. Dnes projdete historickými uličkami naprosto bez problémů. Turisté tady jsou, v takovém množství jako před lety jsme je ale při naší nedávné návštěvě rozhodně neviděli.
„Je to takové opadlejší než v dřívějších letech. Cizinci dorazili, ale není to, jak bývalo. Asiati tady jsou, ale spíš Korea, Tchaj-wan… Čína ale ne. Těch sem jezdilo hodně, hlavně větší skupiny,“ říká jeden z místních podnikatelů, Michal Kozák.
Místní podnikatel Michal Kozák. Foto: Zuzana Bednářová
I on mluví o tom, že v ulicích je celkově rozhodně méně turistů než třeba před covidem. Někteří pak prý do města chodí spíš večer. „Možná kvůli teplému počasí,“ krčil rameny a dodal, že jejich podnik, kde nabízí mimo jiné různé druhy piv, bývá večer plný. „K nám ale hodně chodí i místní,“ usmívá se.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: David Hora