Mnozí si podle Šichtařové nedokážou představit, jak se jim může v budoucnu vyplatit nespoléhat se pouze na bezhotovostní platby. „Lidé si neumějí představit, že si nenatankují benzín, protože prostě nevyberou peníze z bankomatu, nezaplatí kartou… Nebude fungovat nic,“ podotkla ekonomka.
Podle ní bychom v takovém případě museli být schopni se vrátit k barterovému obchodu, jinak budeme muset začít platit opět hotovostí. Podle Šichtařové by nám při blackoutu pomohlo mít doma zásoby hotovosti. „A pokud možno – ne pětitisícové velké bankovky. Ale něco, s čím se dá koupit pár rohlíků,“ dodala.
Hotovost je tak podle ní dobrá „už jen z tohoto titulu“. „A není mi k ničemu hotovost v bance na běžném účtu. Prostě ji potřebuji mít doma ve svém trezoru nebo v šuplíku,“ vyjádřila se ve videu na youtubovém kanále FireGOLD Group.
Ekonomka se již dříve pro ParlamentníListy.cz vyjádřila i k letošnímu ekonomickému vývoji a mínila, že by se tempo inflace v letošním roce mělo zmírnit. „Špatná zpráva zní, že ceny dál porostou tempem, které bylo v posledních letech jen těžko představitelné. Zatímco za celý rok 2022 tempo inflace v Česku dosáhne v průměru zhruba patnáct procent, letos to bude kolem deseti procent. První polovina roku 2023 se odehraje v duchu dvouciferné inflace, ve druhé polovině roku tempo inflace zeslábne na jednociferné hodnoty. Růst cen budou dál živit drahé energie. Státní cenové stropy budou znamenat jen částečnou úlevu. Dražší energie se pak budou stále víc propisovat do všeho zboží. A dražší potraviny pocítí každý z nás,“ podotkla.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: rak