Merkelová a Macron. Naši západní „spojenci“ nás mohou zase zradit. Musíme spoléhat sami na sebe. Tohle nám kníže, Keller, Zahradil či Okamura řekli k výročí Mnichova 1938

30.09.2018 5:20 | Zprávy

ANKETA Připomínáme si 80. výročí od mnichovské dohody, kdy se v roce 1938 Británie, Francie, Německo a Itálie dohodly, že pohraniční území Československa (v českých zemích) bude připojeno k Německu.

Merkelová a Macron. Naši západní „spojenci“ nás mohou zase zradit. Musíme spoléhat sami na sebe. Tohle nám kníže, Keller, Zahradil či Okamura řekli k výročí Mnichova 1938
Foto: pevnosti.kvalitne.cz
Popisek: Signatáři mnichovské dohody

ParlamentníListy.cz se dotázaly politiků, jaké ponaučení bychom si měli z této události vzít pro současnost. Často zaznívalo, že bychom neměli slepě spoléhat na naše spojence a že bychom měli více spoléhat sami na sebe, protože nevíme, kdo nás kdy zase zradí.

Abychom byli obranyschopní a nespoléhali se pouze na druhé…

Premiér Andrej Babiš z hnutí ANO na dotaz neodpověděl.

„Přijetí takzvané mnichovské dohody znamenalo začátek plné podřízenosti Československa nadnárodnímu řízení a rezignaci na hájení vlastní suverenity. Tento stav trvá dosud. Kapitulace Československa byla vyvolána potřebou otevřít Německu prostor pro expanzi na východ a nasměřovat jeho budoucí agresi směrem na tehdejší Sovětský svaz. Nebýt tohoto zájmu, tak existovaly ve spolupráci Francie, Anglie, Československa a Sovětského svazu všechny vojenské předpoklady k zastavení agrese Německa a k pádu Hitlerovi diktatury už v roce 1938. Československá republika v září 1938 mobilizovala na svoji obranu přes milion mužů a naše armáda patřila k nejlépe vybaveným armádám Evropy. Její hodnotu výrazně zvyšoval, byť nedokončený, systém opevnění. Lidé chtěli bojovat za svou republiku. Přes pozdější kapitulaci se v září 1938 na českých hranicích střílelo. Probíhal zde boj se sudetoněmeckými teroristy podporovanými jednotkami německých ozbrojených sil. Při obraně hranic padlo v těchto bojích téměř sto příslušníků armády a stráže obrany státu. Patří jim v těchto dnech naše pietní vzpomínka a uznání za statečnost. Na nejbližším jednání sněmovny požádáme Poslaneckou sněmovnu o uctění jejich památky minutou ticha,“ uvedl předseda SPD a místopředseda Poslanecké sněmovny Tomio Okamura.

„Dnes je naše země vystavena podobnému nátlaku. Má postupně rezignovat na zbytek suverenity a zmizet v multikulturním projektu islamizované Evropské unie. Válka v tomto zájmu se dnes nevede vojenskými prostředky, ale pomocí vytvářených humanitárních krizí s asistencí mezinárodně propojených a nadnárodně řízených neziskových organizací. V roce 1938 Československo kapitulovalo. Dnes to nesmíme připustit. Hnutí SPD bude suverenitu země hájit do všech důsledků. Nemáme kam ustoupit. V neomarxistickém globálním světovém řádu není místo ani pro samostatnou Českou republiku ani pro náš národ,“ dodal Okamura.

„I když uděláte všechno dobře, tak se něco může pokazit. Poučení by si měli vzít zejména ti, kdo to pokazili, a myslím, že si ho bohudík i vzali. Kdyby se něco podobného dělo teď, tak musíme razantněji dávat najevo, že anexe je zločinný projev autoritativního režimu, který je v rozporu s mezinárodním právem, a agresor může vyvolat válečný konflikt, který zasáhne miliony lidí,“ uvedl pro ParlamentníListy.cz předseda poslaneckého klubu Pirátů a místopředsed strany Jakub Michálek.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Lukáš Petřík

Ing. Aleš Juchelka byl položen dotaz

Sociální služby

Nemyslíte, že mnohem větší problém, než jsou finance, i když ty jsou většinou alfou omegou všeho je fakt, že populace stárne, ale sociální systém na to není vůbec připraven a nic se neděje? Už teď je problém sehnat třeba pečovatelák a další služby. Kdy začnete řešit tento problém? Protože už se měl ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Sliby chyby. Unijní miliardy po povodních nedorazí. A takto to vypadá s pomocí vlády

20:17 Sliby chyby. Unijní miliardy po povodních nedorazí. A takto to vypadá s pomocí vlády

REPORTÁŽ „Chtělo by to změnu legislativy, ať stát může pomáhat postiženým městům a obcím rychleji ne…