Metnar chce originálně řešit klientelismus: Zakáže úředníkům styk se zbrojaři

04.08.2018 22:14 | Zprávy

Ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) prozradil, jak plánuje vyřešit problém klientelismu a podezření z lobbismu na ministerstvu. Zakáže prý styk se zbrojaři úředníkům, kteří mají na starosti zpracování a výběr zakázek. „Ti, kteří zakázky zpracovávají, nemohou dělat obchodní činnost, to musí dělat jiní lidé,“ uvedl v rozhovoru pro server Novinky.cz.

Metnar chce originálně řešit klientelismus: Zakáže úředníkům styk se zbrojaři
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr obrany Lubomír Metnar

Jako ministr vnitra Metnar nechal prošetřit hospodaření rozvědky ÚZSI. Co se týká prověřování hospodaření Vojenského zpravodajství, to zatím v plánu nemá. „Nemám žádnou informaci nebo indicii, že by se chovali nehospodárně, jako jsem měl na vnitru, abych Vojenské zpravodajství nechal víc prověřit,“ řekl s tím, že jinak se samozřejmě zajímá o všechny součásti Ministerstva obrany a chce vědět, jak fungují a jak hospodaří.

Prozradil také, kdy odstartují velké zakázky na 210 nových bojových vozidel pěchoty (BVP) za 53 miliard a vrtulníky za až 12 miliard. Zakázka na víceúčelové vrtulníky je podle Metnarových slov před odsouhlasením a počítá, že by vyhlášení výběrového řízení mohlo přijít mezi zářím a říjnem. Co se týče nových BVP, půjde prý o největší zakázku co do počtu techniky i do finančního objemu. „Přípravy natolik pokročily, že očekávám, že výběrové řízení zahájíme okolo září,“ upřesnil.

Právě na tuto zakázku byl podle Metnara velký tlak, a proto je pod velkým dozorem. „Bude to jedna z nejlépe připravených zakázek z pohledu transparentnosti,“ uvedl s tím, že očekává, že mohou nastat lobbistické tlaky, ale jeho nechávají absolutně klidným. „Žádné tlaky nechci připustit a nejsem ochoten v tomto směru nic tolerovat,“ řekl rozhodně.

Metnar má dokonce i plán, jak něco takového chce u svých podřízených náměstků a dalších úředníků zařídit. Klíč tkví v tom, že proces akvizice lze podle něj prý rozdělit na několik segmentů. Začíná to marketingovým průzkumem, poté tu je tvorba specifikací a zadávacích podmínek, další segment je samotné zpracování nabídek, dále financování a kontrola jakosti. „Chci, aby lidé, kteří zpracovávají zakázky, nebyli ve styku s obchodníky. Tady v tom musí dojít ke změně,“ je přesvědčen ministr obrany.

Celý rozhovor ZDE

Pokud by se tak nestalo, jen těžko se podle jeho názoru lidé vymaňují z kritiky, že se na veletrzích a různých akcích potkávají s potenciálními dodavateli a obchodníky a poté zakázku zpracovávají a jsou u výběru. „To chci odstranit. Ti, kteří zakázky zpracovávají, nemohou dělat obchodní činnost, to musí dělat jiní lidé. Jak jinak chcete zabránit podezření z lobbismu a klientelismu?“ odpověděl na otázku, jak bude chtít zabránit náměstkům či ředitelům sekcí jejich stykům se zbrojaři.

Lidé z vyzbrojovací sekce, kteří zjišťují trendy, pořádají průmyslové dny, budou prý na zbrojařské veletrhy a zahraniční cesty k možným dodavatelům jezdit dál. Určitě ne však úředníci, kteří zakázku zpracovávají a rozhodují o výběru.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nab

Slavnostní účtenková loterie

Paní Schillerová, nemyslíte si, že by bylo lepší, kdyby se zabývali zaměstnanci najati na účtenkovou loterii něčím užitečnějším? Nebo že bychom mohli za účtenkovou loterii ušetřit a tyto finance raději dát či rozdělit mezi pečovatelské domy na podporu důstojného stáří? Nemyslíte si, že by taková čás...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Potom, pošleme.“ Bojovníci s dezinformacemi přistiženi při lži. Tvrdá slova novinářky

22:21 „Potom, pošleme.“ Bojovníci s dezinformacemi přistiženi při lži. Tvrdá slova novinářky

Vyhýbavé odpovědi a značná nervozita, tak vypadala reakce lidí spolupracujících s redakcí Visegrad I…