Pavlásek se začátkem prázdnin vydal s kamarádem do Makedonie, kde chtěl zmapovat situaci uprchlíků a zároveň je také pomoci přepravovat dodávkami z makedonsko-řecké hranice na hranici makedonsko-srbskou. „Tehdy tam panovala taková legislativa, že uprchlíci nemohli používat veřejné dopravní prostředky. Chodili 200 km pěšky, případně si kupovali drahá kola,“ sdělil s tím, že než dorazili do země, zákony se změnily a lidé mohli Makedonií projíždět. Nakonec tak ve spolupráci s místními organizacemi pomáhal s rozvozem potravin a pomoci.
Podle něj by Evropa měla mít vůči uprchlíkům pocit viny. „V těch hodnotách Evropy chybí solidarita. Jsou tu jen slovní deklarace, které nejsou vyplněny žádnými konkrétními činy,“ řekl.
Přes řecko-makedonskou hranici dle Pavláska procházeli různí lidé. „Většinu tvoří mladí muži do třiceti let. To je ale pochopitelné. Jakákoliv migrace je nesmírně nákladná záležitost,“ sdělil. Zároveň uvedl, že uprchlíků se rozhodně za svou cestu neobával. Problémy měl podle svých slov spíše s makedonskými ozbrojenými složkami.
„Pokud odcházíte z míst, kde nemáte šanci žít žádný slušný život, tak jste v situaci, kdy se budete snažit o to, abyste v zemi, do které směřujete, mohl zůstat,“ podotkl k tomu Pavlásek. Podle něj je nyní v Evropě vytvářen kastovní systém, kdy někteří mají možnost bez pasů procházet zeměmi Evropy a jiní ne. „Mně vážně přijde, že se skutečně nyní vytváří pevnost Evropa. Nacionalismus je nyní strašně sexy. Ale měli bychom si uvědomit, že my vyvážíme zbraně do různých zemí světa. Syřané například drží zbraně z Česka,“ dodal.
Podle Pavláska ve vysvětlování toho, co se kolem nás děje, vědci selhávají. „Tato migrace zastihla nepřipravené úplně všechny. Je to i o tom, jakou pozici sociální vědy ve společnosti mají,“ sdělil.
Video najdete ZDE.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vef