Migranti hlava na hlavě: Lampedusa se zhroutí, zní varování. V pozadí neziskovky

12.05.2021 15:22 | Zprávy

Lampedusa je na pokraji zhroucení, uprchlíci se ani nevejdou do budov, které jsou pro ně vyhrazeny. Mezitím se pro ně hledají další budovy, kam by mohli být umístěni. Počty nově připlouvajících trhají rekordy, složitou situaci a nastalý chaos pro ParlamentníListy.cz popsala v Itálii dlouhodobě žijící aktivistka strany LEGA Monika Pilloni. Popisuje chování neziskovek převážně z Německa, které Italům přidělává jen další potíže. „Je tedy naprosto zřejmé, že situace je více než kritická a ministryně vnitra spolu s příslušným aparátem italské vlády není schopna tuto situaci řešit,“ varuje Pilloni.

Migranti hlava na hlavě: Lampedusa se zhroutí, zní varování. V pozadí neziskovky
Foto: Repro Youtube
Popisek: Záchranná operace na moři

Po invazi migrantů zaznamenané v posledních dnech jsou přistání opět na špici politické agendy. Čísla pak hovoří sama za sebe: přes 13 000 migrantů, kteří připluli v roce 2021, je již trojnásobkem počtu všech, kteří dorazili v loňském roce. Je samozřejmé, že s teplým obdobím přesun do Evropy zesílí. Také proto, že ministryně vnitra Lamorgeseová dosud poskytovala přístavy různým lodím nevládních organizací, které pilně Itálii zásobují a kulturně obohacují. A vůdce Demokratické strany Letta, který nedávno v mikině španělské neziskovky Open Arms vyzýval k naléhavé potřebě schválit ius soli (s nadějí, že budou velkoryse voleni legalizovanými přistěhovalci), je plně v souladu s imigrační vizí levice. Naproti vizi uzavřených přístavů Ligy. Dalším problémem je, že od července již nebudou k dispozici velké karanténní lodě, a tak nastal závod s časem v hledání nových alternativ.

Letta (PD) navrhuje evropskou záchrannou misi k vyřešení těchto početných přistání. Jeho žádost však Liga definovala jako „provokaci“. Salvini dokonce Lettův návrh staví do protikladu postavení ostatních zemí EU. „My Draghimu přineseme modely z jiných evropských zemí.“ Jelikož ve skutečnosti hovoříme o proevropské vládě, požádáme, aby se Itálie chovala jako Španělsko, Řecko a Francie. V žádné jiné zemi nejsou počty, rozměry a problémy, které máme v Itálii,“ prohlásil lídr Ligy.

Ministryně vnitra Luciana Lamorgeseová navrhuje pouze dočasné řešení – jak uvádí la Repubblica – byla by pro jakýsi pakt „Malta 2“, aby se strávilo léto v klidu (bez řešení hlavního problému). V zásadě by chtěla, aby země solidarity, které na podzim roku 2019 sdílely maltskou dohodu, byly požádány, aby okamžitě znovu zahájily mechanismus automatického přerozdělování migrantů, kteří připluli do Itálie (a na Maltu). Byl by to „evropský mechanismus solidarity na dobrovolné bázi“. Definice, která hodně říká o tom, jak nevýhodné by to bylo pro Itálii.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: red

Myslíte, že zvýšení trestů pro pašeráky stačí?

Podle mě jsou téměř nepostižitelní, protože se je málokdy podaří vůbec chytit. Ale když jste toto téma nakousla, tak jaké tresty jim hrozí teď a jaké navrhujete? A máte taky nějaký účinný plán, jak ochránit naše hranice? A co si vůbec myslíte, že teď bude, když Asadův režim padl? Je to dobře nebo ne...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Drulák: Nápravu přinese změna režimu. Státu mají patřit klíčové sektory

8:28 Drulák: Nápravu přinese změna režimu. Státu mají patřit klíčové sektory

„Domníváme se, že skutečnou společenskou nápravu nepřinesou jedny volby, ale že je třeba pracovat na…