Server EURACTIV.cz informující o dění v Evropě přišel s článkem o tom, jak pandemie koronaviru zasáhla migranty v Evropě. Ve Francii prý stovky migrantů žijí venku bez řádné hygieny a nemají prý dostatek potravin. Tvrdí to charitativní organizace Refugee Info Bus (Uprchlický informační autobus). Pomocníci, kteří vařili migrantům teplá jídla v severní Francii, byli totiž nuceni kvůli pandemii koronaviru ukončit svoji činnost. Prý 1 600 lidí musí spát v blátivých provizorních táborech okolo Calais.
Ačkoliv v zemi je přikázán zákaz vycházení či povinné sociální distancování, tak toho migranti nejsou schopni. Ti totiž v současné době nejsou schopni vytisknout formulář, které je nutné mít s sebou, když člověk ve Francii opustí svůj domov. Takové formuláře je třeba mít například ke vstupu do obchodu. Jelikož tedy pomocníci z charitativních organizací musí být doma, tak potravinové balíčky mají poskytovat místní orgány, takové základní potravinové balíčky obsahují kousek chleba, sýr a máslo.
Dle EURACTIVU se to však netýká čistě jenom Francie. Pro autority po celé Evropě prý bude výzvou zajistit v současné době migrantům základní potřeby tak, aby se udržel koronavirus na uzdě. Například v Řecku v neděli pátého dubna byla na migrační tábor uvalena karanténa potom, co třiapadesátiletý Afghánec byl otestován pozitivně na covid-19, šlo již o druhý případ v Řecku. Místní úřady uzavřely tábor na ostrově Lesbos, kde je ubytovaných osmnáct tisíc migrantů.
V Bosně byly přesunuty tisíce migrantů a žadatelů o azyl do dočasného tábora u vesnice Lipa, 25 kilometrů od chorvatských hranic. Úřady souhlasily s tím, aby nový tábor jménem vlády řídila Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) a Dánská rada pro uprchlíky. Odhaduje se, že 3 000 z těch, kteří se snaží proniknout do EU přes Chorvatsko, leží v opuštěných budovách nebo spí venku v regionu, zatímco dalších 4 100 je ubytováno v zařízeních spravovaných IOM.
„IOM se snaží co nejlépe vytvořit důstojné podmínky a zajistit přiměřený přístup ke zdravotním a dalším podpůrným službám. Zařízení však zůstávají přeplněná a nevhodná k dlouhodobému pobytu,“ uvedla Jelena Sesarová, pracovnice Amnesty International.
Migranti a uprchlíci, kteří se nedostali do oficiálních zařízení během zimy, se nemohou efektivně izolovat a nemohou se dostat do zdravotních zařízení, která jsou pro běžné občany. „Bosenské státní orgány za poslední dva roky neudělaly téměř nic, aby se vypořádaly s migrační krizí v zemi, a prakticky opustily kanton Una-Sana, aby se vypořádaly s tokem uprchlíků,“ sdělila Sesarová pro EURACTIV. Bosenské orgány se již dříve dostaly pod silnou kritiku kvůli táboru Vucjak, který byl postavený na bývalé skládce poblíž chorvatských hranic v oblasti s nášlapnými minami z války v 90. letech, kde migranti žili bez vytápění, tekoucí vody nebo záchodů. Loni v prosinci úřady rozložily tábor Vucjak a přemístily stovky lidí, kteří v místě bydleli, do nového tábora poblíž Sarajeva.
Úřady obstarávají 40 stanů, z nichž každý je schopen pojmout až 50 lidí. „Takové stany se už používají v jiných táborech.“ Prý však neposkytují mnoho soukromí a údajně to není místo pro izolaci nebo pro sociální distancování, které je nezbytné k omezení šíření viru,“ varovala Sesar.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
koronavirus
Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.
Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.
autor: tle