Migranti ven. A kdo je bude schovávat, před soud. Trumpovo „řádění“ teprve začíná

22.01.2025 22:22 | Monitoring

Ministerstvo spravedlnosti USA oznámilo, že zahájí stíhání úředníků místních správ, kteří neplní imigrační zákony. Tento krok je součástí razantního postupu administrativy Donalda Trumpa v oblasti imigrační politiky a chystané velké deportační kampaně. Opatření se pravděpodobně setká s odporem obhájců práv a představitelů měst a států vedených demokraty, kteří varují před právními spory a narušením komunit.

Migranti ven. A kdo je bude schovávat, před soud. Trumpovo „řádění“ teprve začíná
Foto: Repro X
Popisek: Donald Trump

Administrativa Donalda Trumpa v úterý pozdě večer pověřila federální prokurátory po celých Spojených státech, aby vyšetřovali a případně stíhali státní a místní úředníky, kteří nespolupracují s prezidentovým plánem na realizaci největší deportační kampaně v historii USA. Toto opatření vychází z dokumentu, který získal The Washington Post.

V memorandu zaměstnancům ministerstva spravedlnosti úřadující náměstek generálního prokurátora Emil Bove napsal mj.: „Nadřazenostní klauzule americké ústavy a další právní autority vyžadují, aby státní a místní představitelé dodržovali imigrační politiku federální vlády.“ Dále dodává: „Federální zákon zakazuje státním a místním činitelům bránit, blokovat či jinak neplnit zákonné imigrační příkazy.“

Bove byl dříve federálním žalobcem a v posledních letech působil v soukromé praxi. Mimo jiné byl jedním z obhájců Donalda Trumpa v jeho trestních případech. Státním žalobcům, prokurátorům po celých USA Bove nařídil, aby „vyšetřovali incidenty související s takovýmto protiprávním jednáním za účelem možného trestního stíhání“. To zahrnuje poskytování útočiště nelegálním přistěhovalcům na území Spojených států, neoznámení informací o jejich imigračním statusu federální vládě nebo spiknutí, což jsou trestné činy, za které hrozí potenciální tresty odnětí svobody.  

Jakékoli odmítnutí stíhat osoby za „odpor, obstrukce nebo neuposlechnutí" příkazů nebo žádostí imigračních úředníků USA bude podle memoranda oznámeno ministerstvu spravedlnosti jako „naléhavý“ případ.  

Nařízení Boveho, které navazuje na exekutivní příkazy podepsané Donaldem Trumpem v pondělí, pravděpodobně narazí na ostrou kritiku ze strany obhájců práv a představitelů měst a států vedených demokraty. Tyto jurisdikce již v minulosti vedly s Trumpem spory o imigrační politiku během jeho prvního funkčního období, a dá se očekávat, že se proti novým opatřením postaví i nyní.  

Mnoho právníků tvrdí, že státní a místní úředníci mají právní možnost neúčastnit se vymáhání většiny imigračních zákonů. Městští představitelé v Chicagu minulý týden znovu potvrdili svůj odmítavý postoj ke spolupráci s imigračními orgány uprostřed spekulací o blížících se raziích proti nelegálním přistěhovalcům v tomto městě.  

Některé místní úřady spolupracují s Úřadem pro imigraci a celní kontrolu (ICE), který zadržuje a deportuje nelegální přistěhovalce, a předávají jim závažné zločince ze svých věznic.

Úředníci z měst poskytujících útulek imigrantům tvrdí, že deportace „nezdokumentovaných přistěhovalců“, kteří pracují, vychovávají děti v rodinách a i jinak dodržují zákony, destabilizují jejich komunity a způsobují, že se přistěhovalci bojí hlásit trestnou činnost. Policisté v těchto městech se také obávají, že zatýkáním osob za imigrační přestupky, které jsou pouze občanskoprávními delikty a ne trestnými činy, sami porušují zákon.  

Boveho memorandum se odkazuje na nově zřízenou Pracovní skupinu ministerstva spravedlnosti pro vymáhání práva v „sanktuárních“ [poskytujících útulek] městech. Tato skupina má identifikovat na úrovni států a měst místní zákony či politiky, které a kteří jsou v rozporu s imigračními cíli Trumpovy administrativy. Memorandum dále instruuje civilní sekci ministerstva, aby podnikla právní kroky ke zpochybnění takových „nesouladných“ zákonů tam, kde je to vhodné.  

Bývalý prezident Joe Biden neúspěšně vyzýval Kongres, aby udělil 11 milionům „nezdokumentovaných přistěhovalců“ v USA cestu k občanství. Donald Trump však od svého pondělního nástupu do úřadu vydal sérii exekutivních nařízení, která by mohla všechny tyto osoby vystavit riziku deportace.  

Trump slíbil, že zahájí „největší domácí deportační operaci v americké historii“. Nařídil federálním agenturám, včetně resortu obrany, aby učinily prosazování imigračních zákonů prioritou a vyzval k vytvoření společných týmů státních, místních a federálních úředníků pro jejich vymáhání.  

Trump a jeho spojenci opakovaně hrozili sankcemi vůči „sanktuárním jurisdikcím“ jako je Chicago, které omezují spolupráci s imigračním úřadem ICE při prosazování práva.  

Emil Bove, úřadující náměstek generálního prokurátora, byl jedním z Trumpových obhájců v soudním procesu týkajícím se falšování dokumentů souvisejících s jeho tajnou platbou pro herečku z filmů pro dospělé během jeho prezidentské kampaně v roce 2016. Trump byl uznán vinným z trestného činu, ale soud mu neuložil žádný trest.

 

 

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Natálie Brožovská

Co říkáte na to, s čím aktuálně vláda přichází?

Dobrý den, i když jste byla myslím zvolena za vládní strany, teď si nejsem jistý za kterou, přesto si myslím, že jste objektivní. Zajímal by mě tak váš názor jednak na to, že chce vláda trestat jakousi činnost pro cizí moc, upřímně nechápu ani co přesně je tím myšleno? A pak, že chce zbavit dvojího ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Diskuse obsahuje 2 příspěvků Vstoupit do diskuse Tisknout

Další články z rubriky

Angelika Bazalová: Odskáče si to někdo? Fauci dostal milost. Jsou tu ale další jména

20:40 Angelika Bazalová: Odskáče si to někdo? Fauci dostal milost. Jsou tu ale další jména

Svůj poslední den ve funkci Joe Biden naplnil mimo jiné i udělováním milostí. Například Anthonymu Fa…