Pořadatelé na Masarykově náměstí připravili pro demonstrující v přední části křížky nakreslené křídou na zemi, aby byly dodrženy nutné rozestupy. Protestující je ve většině dodržovali hlavně vpředu, ale i vzadu stáli lidé spíše rozestoupení, i když o dvoumetrových rozestupech by se na pár místech dalo pochybovat. Drtivá většina z nich měla také roušky, drželi transparenty s různými hesly a často byly vidět rodiny s dětmi. Každý mohl použít dezinfekci a připnout si odznak spolku Milion chvilek pro demokracii.
Jaké rezervy jste vytvořili vy, vládo?
Demonstrace odstartovala tematicky stejně jako v jiných místech republiky, tedy otázkami směrem k vládě. „Ptáme se vlády, proč berete peníze na podporu podnikatelům z rozpočtu obcí a krajů?“ začal s mikrofonem zástupce místního spolku Milion chvilek pro demokracii Petr Vrběcký. Připomněl slova čelných představitelů státu, že si podnikatelé měli vytvořit rezervy na horší časy. „Jaké rezervy jste vytvořili vy, vládo?“ ptal se.
Ke stovkám lidí promluvil také vedoucí katedry kulturních a náboženských studií Univerzity Hradec Králové, církevní historik Tomáš Petráček. „Historici mají jednu profesionální deformaci a tou je vycvičená paměť. Není to tak dlouho, abychom si nepamatovali, že když Andrej Babiš nastupoval do politiky, sliboval, že bude stát řídit jako firmu. Dokáže okamžitě ušetřit stovky miliard a ve zvláště krizových situacích ukáže, jak je zkušený manažer a co všechno umí,“ připomínal profesor slova současného premiéra. Podotkl, že nejvíce by ale lidi mělo zajímat, jakým způsobem řídí český stát, v němž za dobu vlády utratil všechny rezervy, aby mohl rozdávat dárky voličům a uplácet obyvatelstvo, aby se nedívalo, co ve skutečnosti dělají jeho prsty.
Podle Petráčka v době, kdy měli Češi řešit zásadní reformy a posunout zemi do 21. století, se neudělalo nic. Nepohnula se důchodová reforma, neinvestovalo se do zdravotnictví, školství, jen se velkopanským gestem se slovy „já jsem našel, já jsem udělal, já jsem rozdal“, rozhazovaly peníze, které teď fatálně chybí. „Krizový management jsme také zažili všichni. Když bylo potřeba předat moc profesionálům a nechat je jednat, měli jsme každodenní prezentace premiéra, které zvyšovaly chaos a vzbuzovaly strach. Spíše to připomínalo stát řídit jako auto, kdyby to říkala Olga Hepnarová,“ řekl Petráček (Olga Hepnarová – masová vražedkyně, která roku 1973 úmyslně najela nákladním vozem do lidí na tramvajové zastávce v Praze, osm z nich zemřelo, byla odsouzena k trestu smrti, pozn. red.). Na jeho slova reagovali demonstrující smíchem a potleskem.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Zuzana Koulová