Milion chvilek si přisadil k „osvobození“ Babiše a nastala řežba: Stádo vzhlížící k Babišovi. Jsme na úrovni Rwandy. Jste anarchisti...

04.09.2019 17:11 | Zprávy

Pod včerejším statusem Milionu chvilek pro demokracii k zastavení trestního stíhání Babiše se lidé v diskuzi rozepsali. „Začíná mi to připomínat neblahá devadesátá a nultá léta (Vesecká, Grygárek), kdy spousta případů předaných policií státnímu zastupitelství skončila zde zastavením trestního stíhání. K soudu se tyto případy vůbec nedostaly,“ zaznělo od Aubrechtové a zazněl i vtip.

Milion chvilek si přisadil k „osvobození“ Babiše a nastala řežba: Stádo vzhlížící k Babišovi. Jsme na úrovni Rwandy. Jste anarchisti...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Mikuláš Minář

Milion chvilek pro demokracii včera, třetího září, zveřejnil vyjádření k zastavení trestního stíhání Babiše, o čemž jsme psali již včera. Avšak, co si o tom myslí jednotliví diskutující? Celé vyjádření zní takto:

„ZASTAVENÍ TRESTNÍHO STÍHÁNÍ – stručné shrnutí.

V pondělí 2. 9. 2019 se naše země dozvěděla překvapivou zprávu. Státní zástupce Jaroslav Šaroch prý zastavil trestní stíhání Andreje Babiše v kauze Čapí hnízdo. Protože v celé věci dosud panuje řada zmatků a nejasností, přinášíme deset nejdůležitějších postřehů. Co se vlastně stalo a co bude dál? Co víme a co to znamená?

1) Státní zástupce Jaroslav Šaroch NEZASTAVIL trestní stíhání, nýbrž navrhl jeho zastavení. Komu zastavení navrhl? Svému nadřízenému Martinu Erazímovi (vedoucímu Městského státního zastupitelství v Praze). Ten se má nyní seznámit se Šarochovým odůvodněním (přes 100 stran) a se spisem (23 000 stran) a poté rozhodnout, jestli případ půjde k soudu. Trestní řízení tedy zatím stále běží. Na finální verdikt musíme počkat. Jak dlouho není jasné, nicméně má jít o týdny až měsíce.

2) Šarochův návrh je nečekaný. Státní zástupci obecně zastavují trestní stíhání jen výjimečně (pouze ve 2 % případů). Překvapivé je však především to, že Šaroch navrhl stíhání zastavit poté, co celé čtyři roky s policií na vyšetřování kauzy spolupracoval. Že je tento náhlý obrat nečekaný, je patrné i ze slov mluvčího Městského státního zastupitelství v Praze Aleše Cimbaly, který uvedl, že Šaroch „změnil svůj původní právní názor na posouzení věci“ a že „Šaroch během celého případu komunikoval se svými nadřízenými. Jeho současný postoj se od průběžných informací nadřízeným liší.“

3) Problém je, že nevíme, proč Šaroch svůj názor po čtyřech letech změnil. K vysvětlení této náhlé změny pana Šarocha vyzvala i Unie státních zástupců. Odůvodnění návrhu na zastavení stíhání není veřejné a nemají ho dosud k dispozici ani Babišovi právníci. Jde totiž zatím jen o neveřejný předběžný návrh. Opět – je třeba počkat na finální verdikt.

4) Důkazů o tom, že došlo k podvodu, je nicméně dost a jsou pádné. Pokud Andrej Babiš tvrdí, že žádné důkazy o podvodu neexistují, lže. Zde jich najdete hned deset: https://www.irozhlas.cz/…/capi-hnizdo-dukazy-andrej-babis-o… Snad nejvýmluvnějším a nejprostším důkazem je fakt, že Andrej Babiš veřejně lhal o tom, komu tato luxusní farma patří. Pokud by bylo vše v pořádku, proč bylo třeba lhát, že s Čapím hnízdem nemá nic společného? Andrej Babiš si musel být vědom toho, co dělá, jinak lhaní nedává smysl. Evropský úřad pro boj proti podvodům (OLAF) ostatně konstatoval již v lednu 2018, že dotace Čapímu hnízdu vůbec neměla být přidělena. Přidělena byla mimo jiné kvůli podvodnému jednání (lhaní) ze strany žadatele o dotaci.

5) Nejde jen o podezření z dotačního podvodu, ale také o možné daňové úniky. Policie se zajímá také o možnou fiktivní reklamu za 270 milionů korun, kterou měla farma Čapí hnízdo poskytnout firmám z holdingu Agrofert mezi lety 2010–2013 (firmy si pak o 270 milionů snížily daňový základ). Za takové peníze by se dalo pořídit více než tisíc billboardů na několik let. Žádnou velkou reklamu ale nikdo neviděl. Na možné daňové podvody upozornili české úřady v roce 2014 Němci. Finanční správa však celou věc zametla pod koberec.

6) Je vůbec kauza Čapí hnízdo tak důležitá? Samozřejmě, že je důležitá. Hraje se v ní o nezávislost justice a orgánů činných v trestním řízení, hraje se o důvěru občanů v to, že se měří všem stejně. Proto je důležitá. ALE. Bude či nebude-li Andrej Babiš obžalován, nezmění nic ani na voličských preferencích, ani na složení vlády, ani na mocenské rovnováze. Pozornost, která se ke kauze Čapí hnízdo upíná, je opodstatněná – vždyť trestně stíhaným je zde sám premiér. Zároveň je však takto masivní věnování pozornosti této jedné trestní kauze velmi neblahé. Nedostává se pak prostoru mnohem větším a důležitějším problémům, na něž je třeba se soustředit především, protože by (na rozdíl od Čapího hnízda) mohly vést i ke změně voličských postojů.

7) Nejde tolik o Čapí hnízdo, jako o naprosto nepřijatelný kolosální střet zájmů. Předsedou vlády je v tuto chvíli vlastník impéria dvou set firem, který zároveň masivně obchoduje se státem a zároveň spolurozhoduje o nastavení dotací, regulací, předpisů a státních politik. Za stát otočí kohoutkem, jako podnikatel pak nastaví vědro. Navíc je také mediální magnát, který mediální palebnou sílu neváhá použít pro své cíle (proto si ostatně média pořídil). Trestní stíhání je dalším příkladem vážného střetu zájmů, kdy Andrej Babiš jako šéf exekutivy je nadřazen těm, kteří jej vyšetřují, stíhají, případně soudí. Může tak vyvíjet přímé i nepřímé tlaky na kohokoliv zúčastněného, nebo i zajistit jeho odvolání.

8) Netvrdíme, že je Andrej Babiš vinen. Tvrdíme, že muž v tak kolosálním střetu zájmů nemá ve vedení státu co dělat, protože to celý stát a důvěru občanů v něj poškozuje. O vině a nevině ať rozhodne soud. Ale právě proto je tak důležité, aby případ došel k soudu. A aby se celý proces odehrával bez tlaků ze strany premiéra – což se nyní prokazatelně neděje.

9) Andrej Babiš vytvářel a vytváří tlak, který si asi málokdo z nás umí představit. Připomeňme si nedávné vyjádření předsedy vlády: „Já vám říkám, že pokud máme nezávislou justici, jsem přesvědčen, že MUSÍ rozhodnout v můj prospěch.“ Andrej Babiš má vlastní tým vyšetřovatelů (který shromažďuje informace) i vlastní mocná média. S touto kombinací je možné vytvořit enormní tlak skoro na kohokoliv. Je možné, že Jaroslav Šaroch tento tlak neustál, což by vysvětlovalo tak náhlou ‚změnu názoru‘. Je také možné, že se chtěl zbavit odpovědnosti a nechat konečné rozhodnutí na svých nadřízených.

10) Konečně, celému současnému dění předcházela podezřelá výměna ministra spravedlnosti. Den poté, co policie navrhla obžalovat Andreje Babiše, byla do úřadu povolána Marie Benešová, která okamžitě začala válčit s vedoucími státními zástupci Bradáčovou a Zemanem. Shodou okolností jsou to právě tito státní zástupci, kteří budou mít v posunutí případu před soud možná poslední slovo. Kdoví, zda by bez občansky aktivní veřejnosti nebyl nyní na jejich místech už někdo jiný. A kdoví, jakému tlaku nyní budou čelit oni.

Podtrženo sečteno: prohlubující se problémy předsedy vlády vytvořily velkou krizi důvěry občanů ve stát. Pokud se premiérova kauza nedostane před soud, málokdo uvěří, že se tak stalo bez jeho vlivu. Z krize důvěry proto vedou ven tři kroky: 1) Premiérova kauza se dostane před nezávislý soud. 2) Ministrem spravedlnosti se stane někdo bez vazby na premiéra. 3) Andrej Babiš zmírní svůj kolosální střet zájmů tím, že odstoupí z funkce.

Nyní je třeba počkat na konečný verdikt státních zástupců. Doufejme, že se kauza před soud dostane. Neupínejme se však k tomu, že Andreje Babiše zastaví soud – to může trvat ještě roky. Každý, kdo může, nechť především podporuje či pomáhá vytvářet přesvědčivou politickou alternativu. A přemýšlejme nad tím, co můžeme udělat my sami pro to, aby lidé okolo nás porozuměli, jak destruktivní je pro budoucnost této země střet zájmů Andreje Babiše.

Většina lidí má v tom, co se děje, zmatek. To nejmenší, co teď může udělat každý z nás, je proto rozšířit dál tyto důležité informace.

CHCEME STEJNÝ METR PRO VŠECHNY!“

Jakub Dufka napsal v diskuzi: „Už vidím, jak agent StB Bureš veřejně a bez lhaní řekne:

‚Čapí hnízdo jsem účelově převedl na své příbuzné a po skončení lhůty pro využití dotace jsem je opět začlenil pod Agrofert, protože celý ten nápad byl můj a investoval jsem do něj nemalé prostředky a ručil jsem za všechny úvěry.‘

A Šaroch na to:

‚Sice těch 50 míčů ukradl, ale tak chytře, že není možnost mu to dokázat. Jo a tu vilu s bazénem mám už dávno. Sorry jako.‘“

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: tle

Mgr. Jana Pastuchová byl položen dotaz

Jak podle vás zajistit práci seniorům?

Pravda je, že doba jde dopředu a lidé ve starším věku se mají problém ,,jít s dobou". Ale podle mě to bude problém i do budoucna, třeba pro dnešní 30. Za 30 let mohou řešit stejný problém jako senioři dnes, protože i když jsou třeba technologicky zdatnější než dnešní starší generace, tak za těch 30 ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Nehorázné. Co se skrývá za poslední peticí za vyšší poplatky pro ČT

9:41 Nehorázné. Co se skrývá za poslední peticí za vyšší poplatky pro ČT

Na poplach bije více než šest desítek významných institucí, které vyděsilo, že by se do konce roku n…