Miliony za „buzeraci“, kterou Trump v Americe ruší. Češi platí kvůli EU

25.02.2025 10:40 | Analýza

Evropské firmy letos čeká rozšíření povinností v oblasti ESG hlášení pro firmy, v rámci něhož budou muset podávat hlášení o tom, nakolik jsou „udržitelné“ a „odpovědné“ či „inkluzivní“. Mnoho společností si přitom se zelenou byrokracií neví rady a nevyjasněnou otázkou stále je, jestli vše dolehne též na středně velké firmy. Zatímco Německo v těchto dnech volá po odkladu a zjednodušení pravidel, silné jsou i protichůdné hlasy, které Brusel vyzývají, aby v zelených požadavcích necouvl ani o krok vzad. V Česku se již kvůli zvýšené byrokracii mnoho firem obrací na externí organizace. Miliony za pomoc s administrativou s ESG „pálí“ také české nemocnice.

Miliony za „buzeraci“, kterou Trump v Americe ruší. Češi platí kvůli EU
Foto: Hans Štembera
Popisek: Stávka za klima, kterou organizovalo hnutí Fridays for Future. Požadovali, aby klima bylo prioritou příští vlády

Na nepřipravenost firem na aplikaci unijní legislativy týkající se ESG reportingu v posledních měsících upozorňovaly mnohé analytické společnosti několikrát. V rámci ukazatelů „udržitelnosti“ a „odpovědnosti“ společností ESG – který zkoumá jejich dopady na životní prostření v rámci produkce emisí, odpadů a spotřeby energií; sociální faktory jako je diverzita a pracovní podmínky a požadavky na etiku a řízení – totiž přibude několik nových povinností a pro část firem, podnikajících v Evropské unii, také nutnost podávat každoročně zprávy o své udržitelnosti povinně.

Právě tato nutnost jim vyplyne z unijní směrnice o podávání zpráv o udržitelnosti (CSRD) a otázkou bude i nastavení celého systému, jelikož budou větší firmy muset v případě vyloučení jakýchkoli ústupků například znát nejen vlastní emise, ale i emise svých dodavatelů.  

Do současné doby povinnost platila pro podniky – subjekty veřejného zájmu s více než 500 zaměstnanci, jako jsou banky, pojišťovny, emitenti cenných papírů a finanční holdingy, které musejí vyhotovit zprávu již za rok loňský a letos ji zveřejnit.

Ministerstvo financí uvedlo, že v Česku se povinnost podávat zprávy o udržitelnosti dotkla dosud 25 subjektů, avšak s aktuálním rozšířením půjde náhle o téměř 2 tisíce firem. Podat zprávu o udržitelnosti za rok 2025 a zveřejnit ji v roce 2026, bude muset dle odboru Politiky udržitelnosti ministerstva až 1 978 podniků.

„Tyto podniky budou zastoupeny napříč různými sektory, přičemž nejvíce jich bude působit ve zpracovatelském průmyslu a velkoobchodu a maloobchodu. Podniky spadající do první a druhé vlny zaměstnávají asi čtvrtinu pracovní síly v České republice,“ uvádí resort.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Radek Kotas

Ing. Michal Kučera byl položen dotaz

Bude podle vás další světová válka?

Aspoň z vaší věty - geopolitická rovnováha světa, která jej posledních 80 let uchránila před světovou válkou se rozpadla, to vypadá, že si to myslíte. A kdo by proti sobě jako stál? Ano Rusko je proti všem, ale netvrdí třeba právě vaše strana, jak je Evropa jednotná? A myslíte, že je na místě si stě...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

No a to je přesně to,, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskuseHonzaSouček , 25.02.2025 11:32:05
co štvalo i většinu Američanů a Trump s tím udělal konec jedním podpisem. Tenhle magapodvod spojený s buzerací a ožebračováním lidí je potřeba co nejdříve zatrhnout. Apropo, co to znamená "klima nepočká"? To asi neví ani ta podivná osoba, která ten tranparent zdvihá.

|  16 |  0

Další články z rubriky

Svobodný svět, tedy Západ, vykládal Fiala. Pak ho potěšil Mitrofanov

10:52 Svobodný svět, tedy Západ, vykládal Fiala. Pak ho potěšil Mitrofanov

Premiér Petr Fiala na konferenci Bezpečná budoucnost zdůraznil, že klíčem k ochraně Evropy je sprave…