Na nepřipravenost firem na aplikaci unijní legislativy týkající se ESG reportingu v posledních měsících upozorňovaly mnohé analytické společnosti několikrát. V rámci ukazatelů „udržitelnosti“ a „odpovědnosti“ společností ESG – který zkoumá jejich dopady na životní prostření v rámci produkce emisí, odpadů a spotřeby energií; sociální faktory jako je diverzita a pracovní podmínky a požadavky na etiku a řízení – totiž přibude několik nových povinností a pro část firem, podnikajících v Evropské unii, také nutnost podávat každoročně zprávy o své udržitelnosti povinně.
Právě tato nutnost jim vyplyne z unijní směrnice o podávání zpráv o udržitelnosti (CSRD) a otázkou bude i nastavení celého systému, jelikož budou větší firmy muset v případě vyloučení jakýchkoli ústupků například znát nejen vlastní emise, ale i emise svých dodavatelů.
Do současné doby povinnost platila pro podniky – subjekty veřejného zájmu s více než 500 zaměstnanci, jako jsou banky, pojišťovny, emitenti cenných papírů a finanční holdingy, které musejí vyhotovit zprávu již za rok loňský a letos ji zveřejnit.
Ministerstvo financí uvedlo, že v Česku se povinnost podávat zprávy o udržitelnosti dotkla dosud 25 subjektů, avšak s aktuálním rozšířením půjde náhle o téměř 2 tisíce firem. Podat zprávu o udržitelnosti za rok 2025 a zveřejnit ji v roce 2026, bude muset dle odboru Politiky udržitelnosti ministerstva až 1 978 podniků.
„Tyto podniky budou zastoupeny napříč různými sektory, přičemž nejvíce jich bude působit ve zpracovatelském průmyslu a velkoobchodu a maloobchodu. Podniky spadající do první a druhé vlny zaměstnávají asi čtvrtinu pracovní síly v České republice,“ uvádí resort.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Radek Kotas