Miliony za „buzeraci“, kterou Trump v Americe ruší. Češi platí kvůli EU

25.02.2025 10:40 | Analýza

Evropské firmy letos čeká rozšíření povinností v oblasti ESG hlášení pro firmy, v rámci něhož budou muset podávat hlášení o tom, nakolik jsou „udržitelné“ a „odpovědné“ či „inkluzivní“. Mnoho společností si přitom se zelenou byrokracií neví rady a nevyjasněnou otázkou stále je, jestli vše dolehne též na středně velké firmy. Zatímco Německo v těchto dnech volá po odkladu a zjednodušení pravidel, silné jsou i protichůdné hlasy, které Brusel vyzývají, aby v zelených požadavcích necouvl ani o krok vzad. V Česku se již kvůli zvýšené byrokracii mnoho firem obrací na externí organizace. Miliony za pomoc s administrativou s ESG „pálí“ také české nemocnice.

Miliony za „buzeraci“, kterou Trump v Americe ruší. Češi platí kvůli EU
Foto: Hans Štembera
Popisek: Stávka za klima, kterou organizovalo hnutí Fridays for Future. Požadovali, aby klima bylo prioritou příští vlády

Anketa

Máte strach z rostoucích volebních výsledků AfD?

1%
97%
hlasovalo: 4040 lidí
Na nepřipravenost firem na aplikaci unijní legislativy týkající se ESG reportingu v posledních měsících upozorňovaly mnohé analytické společnosti několikrát. V rámci ukazatelů „udržitelnosti“ a „odpovědnosti“ společností ESG – který zkoumá jejich dopady na životní prostření v rámci produkce emisí, odpadů a spotřeby energií; sociální faktory jako je diverzita a pracovní podmínky a požadavky na etiku a řízení – totiž přibude několik nových povinností a pro část firem, podnikajících v Evropské unii, také nutnost podávat každoročně zprávy o své udržitelnosti povinně.

Právě tato nutnost jim vyplyne z unijní směrnice o podávání zpráv o udržitelnosti (CSRD) a otázkou bude i nastavení celého systému, jelikož budou větší firmy muset v případě vyloučení jakýchkoli ústupků například znát nejen vlastní emise, ale i emise svých dodavatelů.  

Do současné doby povinnost platila pro podniky – subjekty veřejného zájmu s více než 500 zaměstnanci, jako jsou banky, pojišťovny, emitenti cenných papírů a finanční holdingy, které musejí vyhotovit zprávu již za rok loňský a letos ji zveřejnit.

Ministerstvo financí uvedlo, že v Česku se povinnost podávat zprávy o udržitelnosti dotkla dosud 25 subjektů, avšak s aktuálním rozšířením půjde náhle o téměř 2 tisíce firem. Podat zprávu o udržitelnosti za rok 2025 a zveřejnit ji v roce 2026, bude muset dle odboru Politiky udržitelnosti ministerstva až 1 978 podniků.

„Tyto podniky budou zastoupeny napříč různými sektory, přičemž nejvíce jich bude působit ve zpracovatelském průmyslu a velkoobchodu a maloobchodu. Podniky spadající do první a druhé vlny zaměstnávají asi čtvrtinu pracovní síly v České republice,“ uvádí resort.

Dodává též, že ovlivněny nakonec budou i firmy, na které se CSRD přímo nevztahuje, s tím, jak se v dalších letech povinnost podávat zprávy o udržitelnosti rozšíří také na malé a střední kotované účetní jednotky a některé podniky ze zemí mimo EU, neboť i ony budou muset měřit svůj nepřímý dopad v podobě emisí skleníkových plynů. Právě malé a střední podniky budou muset začít reportovat ESG od roku 2026 (za letošek), avšak mají možnost odložit svou povinnost o dva roky (do roku 2028).

O potížích firem s novou legislativou ESG reportingu informovala již vloni v dubnu poradenská společnost Deloitte, dle níž nemělo spolehlivé metriky pro měření sociální složky ESG určovaných novou evropskou směrnicí CSRD až přes 80 % firem a jasnou představu, jak procesy pro ESG reporting nastavit, měla méně než třetina společností.

Deloitte v rámci analýzy provedené v Česku a na Slovensku zjistil, že problém činí například údaje týkající se DEI (diverzity, rovnosti a inkluze), jejichž povinné reportování bude zastoupeno stejně, jako uvádění emisních dopadů.

„Rostoucí důraz na environmentální, sociální a správní (ESG) aspekty podnikání je jedním z nejvýraznějších trendů, které v poslední době pozorujeme. ESG faktory nejsou pouze hezkým doplňkem podnikání, ale stávají se stále více klíčovými pro dlouhodobou udržitelnost a konkurenceschopnost společností. Měřit sociální složku ESG však zatím dokáže jen 19 % společností, které se zapojily do naší celosvětové studie, a jen třetina z nich má plán, jak tyto metriky nastavit,“ okomentovala situaci expertka na Human Capital společnosti Deloitte Zuzana Kostiviarová.

Nejde přitom o nic, nad čím jde mávnout rukou, jelikož by nedostatečná pozornost u tvorby hlášení pro mnohé firmy mohla skončit nemalou dohrou. Poradenská společnost PricewaterhouseCoopers (PwC) totiž doplňuje, že lze očekávat, že unijní taxonomie ESG s největší pravděpodobností skončí coby ukazatel pro vyhodnocování udržitelnosti v rámci zelených certifikací, veřejných zakázek či samotnému přístupu k financování firem.

Zdali minimálně menším a středním firmám, které si s hlášením své udržitelnosti a sociální odpovědnosti samy nevědí rady, unie alespoň v některých ohledech uleví, není vůbec jisté. Po tlaku, který na Evropskou unii dopadá skrze změny v Americe, se Evropská komise nechala dle agentury Reuters slyšet, že by směrnice o podávání zpráv o udržitelnosti podniků mohla povinnost nefinančního reportingu rozšířit nikoliv na společnosti s více než 250 zaměstnanci a obratem nad 40 milionů eur, ale pouze na větší firmy s více než 1 000 zaměstnanci a obratem nad 450 milionů eur.

V tomto týdnu by tak mohl z Bruselu vzejít návrh na zjednodušení environmentálních pravidel pro podniky, jehož cílem je zvýšit konkurenceschopnost místních průmyslových odvětví a reagovat na slib amerického prezidenta Donalda Trumpa zrušit regulace, jež vyvolává na Evropu nemalý tlak k zpátečce při zavádění nových byrokratických pravidel.

Anketa

Potřebujeme více žen v politice?

3%
57%
hlasovalo: 10087 lidí
Snaha na ubrání byrokracie přitom dle agentury Reuters v Bruselu „nespadla z nebe“, ale opírá se o tlak Německa a Francie, kde by se povinnosti dotkly tisíců firem. Zmírnění pak nemusí být ovšem finální, jelikož na druhé straně zejména Madrid vyžaduje upřednostnění zelené politiky před zájmy desetitisíců evropských firem.

Dokument, jehož obsahem je kromě úlev pro menší podniky rovněž snaha o odklad přijetí zákona EU o náležité péči (CSDDD) – jehož cílem je zajistit, aby společnosti ve svých dodavatelských řetězcích nacházely a napravovaly problémy v oblasti lidských práv a životního prostředí, a to včetně subdodavatelů – chce bránit například Španělsko.

Reuters uvádí, že španělská vláda měla komisi v minulém týdnu vyzvat, aby CSDDD nikterak neoslabovala a nedopustila, aby měly společnosti od roku 2027 povinnost provádět „pouze“ hloubkové hodnocení „zelenosti“ a lidských práv pouze svých přímých obchodních partnerů a dceřiných společností a nikoliv úplně všech dodavatelů. U hlášení ESG následně dopis podepsaný španělskou ministryní životního prostředí Sarou Aagesenovou a ministrem hospodářství Carlosem Cuerpem připouští odklad, avšak jen za podmínky, že po uplynutí dané lhůty se povinnosti rozšíří úplně na „všechny společnosti“.

Odložení některých povinností spojených s ESG reportingem – které podle společnosti ENVIROS, jež je členem Skupiny Komerční banky, vnímá nikoliv pozitivně, nýbrž „spíše jako nutné zlo“ až 80 % českých firem – kvůli nejednoznačnému postoji tak zatím finálně není jisté.

Právě implementace povinností týkajících se ESG, jež jsou již nyní směrodatné pro mnohé banky, musejí řešit i mnohé instituce napojené na veřejné finance a výjimkou není ani to, že se o to, jak správně počítat sociální dopady a emise například zajímají i zdravotnická zařízení u externích poradců.

Sběr a analýza dat pro potřeby přípravy ESG reportu (zprávy o udržitelnosti) za rok 2025 a poradenství kolem ESG si vyžádala například společnost Jihočeské nemocnice, a.s., pod níž spadají například nemocnice v Českých Budějovicích, Táboře, Písku, Strakonicích či v Českém Krumlově. Společnosti Greenometer s.r.o. za to zaplatila 1 185 800 Kč.

Nejde o nic výjimečného. Za vypracování ESG strategie, reporting a školení od letošního února do srpna příštího roku dala Nemocnice Kyjov 200 tisíc korun. Oblastní nemocnice Příbram, Nemocnice Rudolfa a Stefanie Benešov, Oblastní nemocnice Kladno, Oblastní nemocnice Kolín a Oblastní nemocnice Mladá Boleslav platí za implementaci problematiky ESG společnosti Moore Advisory CZ s.r.o. 336 380 Kč každá. Dohromady tak těchto pět nemocnic zaplatí 1 681 900 Kč. A nemocnice v Semilech a Jilemnici z MMN, a.s., pak dohromady náklady spojené s ESG vyjdou v rámci smlouvy s  Deloitte Advisory s.r.o. na 1 501 000 Kč.

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Radek Kotas

Mgr. Ondřej Krutílek byl položen dotaz

EU

Nemyslíte, že EU zase dokazuje, jak je neschopná, když se má vyřešit nějaký problém? Bylo tomu tak u migrace, covidu, ale teď třeba i v případě války na Ukrajině. To opravdu dokáže mír vyjednat až Trump, který to navíc dělá bez součinnosti s EU? Ano, něco nám nařizovat a komplikovat tak většinou lid...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Diskuse obsahuje 37 příspěvků Vstoupit do diskuse Tisknout

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

No a to je přesně to,, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskuseHonzaSouček , 25.02.2025 11:32:05
co štvalo i většinu Američanů a Trump s tím udělal konec jedním podpisem. Tenhle magapodvod spojený s buzerací a ožebračováním lidí je potřeba co nejdříve zatrhnout. Apropo, co to znamená "klima nepočká"? To asi neví ani ta podivná osoba, která ten tranparent zdvihá.

|  15 |  0

Další články z rubriky

Vypovědět poslušnost. Filip Turek přímo z Ameriky předestřel budoucnost ČR

14:14 Vypovědět poslušnost. Filip Turek přímo z Ameriky předestřel budoucnost ČR

Společně s Maďary, Italy, Rakušany a dalšími národy vypovědět poslušnost Evropské komisi. Tak lze dl…