Miluji Evropany, ale toto se musí změnit. J. D. Vance poslal zásadní vzkaz

20.04.2025 18:18 | Monitoring

J. D. Vance, americký viceprezident, který stojí po boku Donalda Trumpa, poslal jasný vzkaz ukrajinskému prezidentovi i politikům v EU. Volodymyru Zelenskému připomněl, že to díky Američanům drží obrana Ukrajinců stále pohromadě. Směrem k EU zvolal, že miluje Evropany. A to nebylo zdaleka všechno.

Miluji Evropany, ale toto se musí změnit. J. D. Vance poslal zásadní vzkaz
Foto: Repro YouTube
Popisek: Americký viceprezident J.D. Vance na konferenci CPAC

Americký viceprezident J. D. Vance poskytl rozhovor konzervativnímu britskému zpravodajskému webu UnHerd. Hned na úvod rozhovoru zdůraznil, že ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj se plete, když dává nahlas najevo, že J. D. Vance je až příliš nakloněn naslouchat tvrzením ruského prezidenta Vladimira Putina.

Anketa

Dělá Donald Trump svou práci dobře?

92%
5%
hlasovalo: 5097 lidí
„Zelenskyj se v tom mýlí. Opakovaně jsem odsoudil plnohodnotnou invazi, která byla zahájena v roce 2022, ale stejně jako prezident Trump jsem se snažil uplatnit strategické poznání, že pokud chcete konflikt ukončit, musíte se pokusit pochopit, kde Rusové i Ukrajinci vidí své strategické cíle. To neznamená, že morálně podporujete ruskou věc nebo že podporujete invazi v plném rozsahu, ale musíte se snažit pochopit, jaké jsou jejich strategické červené linie, stejně jako se musíte snažit pochopit, co se Ukrajinci snaží z konfliktu získat,“ zdůraznil Vance.

„A o to se prezident (Trump) už několik měsíců snaží a myslím, že je poněkud absurdní, aby Zelenskyj říkal (americké) vládě, která v současnosti drží celou jeho vládu a válečné úsilí pohromadě, že jsme nějakým způsobem na straně Rusů. Jak řekl prezident: ‚Nejsme na něčí straně, jsme na straně Ameriky a náhodou věříme, že nejlepším zájmům Ameriky slouží mír‘,“ zdůraznil viceprezident.

Speciální vzkaz měl i pro Evropany, kteří mají pocit, že stávající administrativa USA má starého kontinentu plné zuby.

„Miluji Evropu, miluji Evropany. Opakovaně jsem řekl, že si myslím, že nelze oddělit americkou kulturu od evropské. Jsme do značné míry produktem filozofií, teologií a samozřejmě migračních vzorců, které vyšly z Evropy a které založily Spojené státy americké. Miluji různé kultury, rozhodně si myslím, že Evropa má světu co nabídnout,“ nechal se slyšet Vance.

Jedním dechem však dodal, že z evropských politiků získal dojem, že svým voličům znovu a znovu nabízejí pravý opak toho, pro co hlasovali ve volbách. Naproti tomu Trumpova administrativa se podle Vance snaží hledět na věci realisticky a plnit to, co voličům slibovala.

„To je něco, čeho se opravdu obávám. Celý demokratický projekt Západu se rozpadne, pokud lidé žádají přísnější kontrolu migrace, ale jimi zvolení politici příchodu migrantů nebrání,“ vzkázal do evropských parlamentů.

„Považuji za nejdůležitější, že voliči mají právo rozhodnout, co chtějí. Říkám to jako přítel, ne jako někdo, kdo ukazuje prstem a říká: ‚Vy, lidi, vy jste to fakt podělali‘ – ale jako člověk, který Evropu opravdu respektuje a miluje. Tou součástí skutečného přežití a prosperity ve 21. století je reagovat na vůli lidí v otázce migrace. To je něco, co američtí vůdci a evropští lídři podělávali téměř půl století. A já říkám: ‚Podívejte, stejně jako prezident Trump vzal vážně obavy voličů, povzbuzujeme naše přátele, naše přátele v Evropě, aby brali své voliče vážně‘,“ zdůraznil Vance.

Vedle migrace musí Evropané podle amerického viceprezidenta vzít vážně ještě jednu věc. Starost o svou vlastní bezpečnost.

Anketa

Byly zločiny Davida Kozáka dostatečně a uspokojivě vyšetřeny?

1%
96%
hlasovalo: 8017 lidí
„Podívejte, realita je taková – je to tvrdé říct to takto, ale je to také pravda – že celá evropská bezpečnostní infrastruktura po celý můj život byla dotována Spojenými státy americkými. Před dvaceti až pětadvaceti lety by se dalo říci, že Evropa měla mnoho fungujících armád, přinejmenším těch, které dokázaly bránit svou vlastní zemi. Dnes, v roce 2025, většina evropských národů nemá armády, které by jim mohly zajistit přiměřenou obranu. Britové jsou jasnou výjimkou, Francouzi jsou jasnou výjimkou, Poláci jsou jasnou výjimkou. Ale v některých ohledech jsou to výjimky, které potvrzují pravidlo. Pravidlo, které ukazuje, že evropští lídři radikálně podcenili investice do bezpečnosti. A to se musí změnit. Protože Spojené státy se potřebují zaměřit na Asii, na naše tamní bezpečnostní zájmy,“ vysvětloval Vance.

Evropané by si podle amerického viceprezidenta měli vzít příklad z někdejšího vojáka z dob první světové války, politického vůdce z dob druhé světové války, a nakonec i prezidenta. Konkrétně prezidenta Francie Charlese de Gaulla. Ten sice respektoval Spojené státy, ale nechtěl na nich být závislý. A dnešní EU by to podle Vance měla mít stejně.

Ani za de Gaulla nikdo nepochyboval, že Francie je spojencem USA, i když se spolu politici obou zemí přeli. A kdyby si Evropa uchovala více nezávislosti, mohla podle Vance např. odradit Američany od invaze do Iráku, kterou osobně považuje za chybnou. Čili sečteno a podtrženo, nezávislost Evropy podle amerického viceprezidenta prospěje jak Spojeným státům, tak Evropě.

Férověji mají být z Vancova pohledu nastaveny i obchodní vztahy s EU. Proto prý Trump nastavil takovou celní politiku, jakou nastavil. Aby dosáhl férovějších ekonomických vztahů s EU a aby to nebylo jen tak, že ostatní svět bude hodně vyrábět a Američané to budou všechno kupovat. „Základní politikou je obnovit rovnováhu světového obchodu,“ vyložil pohled Trumpovy administrativy Vance.

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

válka na Ukrajině

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Miloš Polák



Diskuse obsahuje 16 příspěvků Vstoupit do diskuse Tisknout

Další články z rubriky

Americký kongresman si zajel zastřílet na Rusy

22:30 Americký kongresman si zajel zastřílet na Rusy

Republikánský kongresman z Pensylvánie Brian Fitzpatrick se v neděli vrátil z cesty na ukrajinskou f…