Ministerstvo nařídilo testování zaměstnanců domovů pro seniory

10.04.2020 6:20 | Zprávy

Domovy pro seniory a podobná zařízení musejí od dnešního dne zajistit každých 14 dní testování svých zaměstnanců na nový typ koronaviru. Zařízení musejí vést evidenci vyšetření, nákazu zaměstnance musejí oznámit hygienikům, kteří mu nařídí karanténu. Kraje a hlavní město Praha musejí poskytovatelům sociálních služeb dodat dostatek rychlotestů. Vyplývá to z mimořádného opatření, které ve čtvrtek vydalo ministerstvo zdravotnictví.

Ministerstvo nařídilo testování zaměstnanců domovů pro seniory
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch

Po plošném testování volali zástupci organizací na pomoc seniorům i akademických pracovišť. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch na twitteru uvedl, že pro povinné testování pracovníků v domovech pro seniory je vše připraveno. „Proto jsem dnes (ve čtvrtek) svým podpisem potvrdil toto mimořádné opatření, které zajišťuje, aby ochrana těch nezranitelnějších fungovala opravdu všude," doplnil.

Opatření se vedle domovů pro seniory týká také domovů pro zdravotně postižené, domovů se zvláštním režimem a poskytovatelů pobytové odlehčovací služby. Testy má provádět zdravotnický zaměstnanec domova nebo zdravotnické zařízení, s nímž má domov smlouvu. Zaměstnancům ministerstvo nařizuje se testu podrobit. „Personál se v době mimo zaměstnání vrací do svého běžného prostředí, kde se může nakazit a onemocnět nemocí covid-19. Následně hrozí riziko zavlečení nákazy do zařízení a ohrožení klientů," píše se v odůvodnění vydaného opatření.

Distribuci rychlotestů do krajů sliboval Vojtěch na pondělní tiskové konferenci. Zahájení testování zaměstnanců domovů pro seniory ve čtvrtek oznámila Praha, ve středu zkušební testování spustil Liberecký kraj. Dostupné rychlotesty dokážou zjistit přítomnost protilátek na koronavirus. Experti ale už dřív varovali, že rychlotesty nemusí nákazu v rané fázi odhalit. Podle manuálu Státního zdravotního ústavu k rychlotestům se protilátky objevují dostatečně až tři dny po prvních příznacích.

Organizace na pomoc seniorům i expertky a experti z vysokých škol na konci března vyzvali vládu, aby zajistila plošné testování klientů a personálu v domovech pro seniory a podobných zařízeních. Na nedostatečnou ochranu klientů i pečovatelů opakovaně upozorňovala Česká gerontologická a geriatrická společnost.

Senioři jsou spolu s chronicky nemocnými nejvíce ohroženou skupinou nemocí covid-19, kterou způsobuje koronavirus. Vláda na počátku epidemie dávala v distribuci tehdy nedostatkových ochranných prostředků před domovy pro seniory přednost nemocnicím. Nemocní s covid-19 jsou nyní ve více než 30 pobytových zařízeních sociálních služeb, kterých je v ČR zhruba 1900. Plošné testování klientů těchto zařízení ministerstvo zdravotnictví neplánuje.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nab

Mgr. Renáta Zajíčková byl položen dotaz

Zajíčková (ODS): Naše školství stojí na rozcestí

Máte svatou pravdu v tom, že na tom naše školství není dobře, ale uvědomujete si, že jste už víc jak 3 roky u moci a pak vlastně jen konstatujete, že je školství na rozcestí? Nemyslíte, že jste pro školství, o kterém jste před volbami tvrdili, jak bude vaší vlajkovou lodí, udělali žalostně málo? Pro...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Vážená ČT, jste zm*di.“ Pořad o vlastencích a dezinformacích. Daniel Landa vybuchl

22:20 „Vážená ČT, jste zm*di.“ Pořad o vlastencích a dezinformacích. Daniel Landa vybuchl

Nový pořad České televize Fenomén doby: Rozdělená společnost vzbudil bouřlivé reakce, a to zejména k…