Ministerstvo nepovolilo australské firmě stanovení dobývacího prostoru lithia

18.07.2019 15:42 | Zprávy

Ministerstvo životního prostředí (MŽP) neodsouhlasilo australské firmě European Metals Holdings (EMH) stanovení dobývacího prostoru pro těžbu lithia u Cínovce v Krušných horách. Novinářům to dnes na návštěvě Jihočeského kraje řekl ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO).

Ministerstvo nepovolilo australské firmě stanovení dobývacího prostoru lithia
Foto: Lucie Bartoš
Popisek: Připomínka demolice bývalých důlních objektů na Cínovci.

Získání souhlasu MŽP ke stanovení dobývacího prostoru je jednou z prvních fází zahajování těžby. Český rozhlas – Radiožurnál uvedl, že rozhodnutí ještě není pravomocné a firma se proti němu chce odvolat. V úterý ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) uvedl, že skupina ČEZ dá EMH půjčku a prověří možnost těžby lithia.

MŽP podle Brabce prodloužilo EMH jednu licenci, ale souhlas ke stanovení dobývacího prostoru lithia, používaného pro výrobu autobaterií, nedalo. „O té druhé žádosti, která hovořila o tom, že žadatel chce žádost na stanovení průzkumného území nebo dobývacího prostoru ještě na tzv. Cínovec 4, rozhodlo záporně s tím, že si ještě (úředníci MŽP) vyžádali další doplňující informace,“ řekl ministr.

Radiožurnál uvedl, že podle mluvčího MŽP Ondřeje Charváta nesplnila společnost Geomet, dceřiná firma EMH vlastnící licenci na těžbu lithia u Cínovce, požadavky na udělení povolení. Brabec novinářům řekl, že přesně nezná důvody neudělení souhlasu. „Ale tam je zásadní jeden argument, a to je to, že stále ještě nebyly předloženy další postupy, jak s tím ložiskem dál,“ uvedl. Stát chce vědět, jaký bude způsob těžby, jak se vytěžený materiál bude zpracovávat a jaký bude harmonogram prací, což podle ministra stále není jasné.

Stanovením dobývacího prostoru by firmě vzniklo oprávnění k těžbě na vymezeném území. Ale samotné řízení o stanovení prostoru může začít právě až po souhlasu MŽP.

Ministr průmyslu Havlíček na úterním brífingu oznámil, že energetická skupina ČEZ, kterou ze 70 procent vlastní stát, prozkoumá možnosti těžby lithia u Cínovce. EMH proto ČEZ poskytne půjčku dva miliony eur (51,2 milionu Kč). ČEZ se pak do konce roku rozhodne, jestli do EMH kapitálově vstoupí, nebo si nechá půjčku vrátit. Lithium bylo jedním z hlavním témat sněmovních voleb v roce 2017 a vyvolalo spory v tehdejší vládě ČSSD, ANO a KDU-ČSL.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Mgr. Lubomír Metnar byl položen dotaz

Neoprávněná činnost pro cizí moc

Dobrý den, vím, že zákon vymyslela tato vláda, ale většina jejích členů se neobtěžuje s tím nám lidem něco vysvětlit. Obracím se tak i na Vás s dotazem, nač je takový zákon, koho a za co přesně má trestat? Pokud je přeci něco nezákonné, tak na to jsou tresty nebo má trestat nějakou činnost, která ne...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Generál Řehka prý ztrácí nervy. Poslanci měl vyhrožovat rozšlapáním ksichtu

20:20 Generál Řehka prý ztrácí nervy. Poslanci měl vyhrožovat rozšlapáním ksichtu

Tlak funkce, spory s ministryní Janou Černochovou stejně jako neuspořádaný osobní život prý ústí v ř…