„Máme legislativně ošetřeno, že žáci, kteří nemohou vnímat mluvenou řeč, mají právo na vzdělání v jejich přirozeném znakovém jazyce. Ta možnost volby je strašně důležitá a sami neslyšící mají právo rozhodnout, jakou formou chtějí být vzdělávaní," řekla vedoucí úseku speciálního vzdělávání Zuzana Kaprová.Kaprová pro Český rozhlas. Škola i dítě mají mít podle jejího názoru na výběr, jakou formou se chce učit.
Někteří odborníci to ale vidí jinak. Jak Český rozhlas připomenul, halasně žádají o sjednocení toho, aby se na školách zavedl povinně znakový jazyk.
„Jestliže se moje dítě narodí v Plzni a bude mít těžkou sluchovou vadu a nebude moci jít do integrace, tak bude vzdělávané ryze ve znakovém jazyce. Jestliže se narodí v Ivančicích na Moravě, kde je ryze orální škola, která zásadně nepoužívá znaky, bude to dítě s těžkou vadou, které nezvládne integraci. Pravděpodobně bude velmi pilované a drilované, co se týče logopedie, pokud ale nebude mít znakující spolužáky ve škole, tak rozhodně nebude vzdělávané znakovým jazykem," řekla pro Radiožurnál Ivana Jungwirthová ze střediska péče Tamtam, které pomáhá sluchově postiženým.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: olb