Nový program by měl rozšířit možnosti čerpání dotací na rozšiřování kapacit nižšího stupně základních škol včetně družin. Ministryně připomněla, že kapacita družin na některých místech nestačí pokrýt zájem rodičů. Ti potřebují také dostatečně dlouhou provozní dobu těchto zařízení.
Výhodou mobilních učeben je rychlejší výstavba než u běžných zděných staveb. „Nejsou to extra drahá stavební zařízení. Jsou to sestavy, které stojí řádově miliony korun a plně odpovídají hygienickým a požárním předpisům. Prostor bude uzpůsoben tomu, že se jedná o školu a že tam budou děti,“ řekla ministryně.
Předseda Svazu měst a obcí František Lukl doplnil, že tyto „domečky“ by měly být víceúčelové. Mohly by v budoucnu sloužit jako prostor pro společenské a kulturní akce.
Ministerstvo školství financuje nová místa v mateřských a základních školách z různých zdrojů. V programu na rozvoj kapacit mateřských a základních škol, který začal v roce 2014 a je naplánovaný do roku 2021, je 1,5 miliardy korun. V základních školách díky tomuto programu vzniklo nebo vznikne 119 učeben pro 2914 žáků. Dalších 1,66 miliardy korun je určeno na projekty v okrajových částech Prahy a jejím nejbližším okolí. Tam by mělo do roku 2023 vzniknout v ZŠ 3400 nových míst.
Evropské dotace je možné využít prostřednictvím regionálních operačních programů, které spravuje ministerstvo pro místní rozvoj. Dotace pro základní školy s oběma stupni poskytuje také ministerstvo financí.
Problémy s nedostatkem míst v mateřských i základních školách mají zejména Praha a obce v jejím okolí. U základních škol je problém také v Brně a přiléhajících okresech, doplnila ministryně.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: čtk