Zástupce Ministerstva vnitra JAR Mkuseli Apleni SABC řekl, že Krejčíř do JAR přijel s platným seychelským pasem. Na Seychelách pobýval poté, co v roce 2005 uprchl české policii při domovní prohlídce ve své vile. Až dosud se přitom psalo, že Čech ze Seychel odjel s falešným cestovním dokladem a proto byl také v dubnu 2007 zadržen už na letišti v Johannesburgu.
Záznamy podle Apleniho hovoří o tom, že Krejčíř se do JAR dostal legálně a vzápětí požádal o azyl. Jeho žádost sice byla zamítnuta, český podnikatel se ale proti tomu odvolal a na výsledek úředního řízení stále čeká. I kdyby také odvolací procedura skončila zamítnutím jeho žádosti, může se Krejčíř ještě obrátit na soud. Na definitivní verdikt tedy může čekat ještě dlouho a po celou dobu mu zákon garantuje uprchlický status.
Krejčíř je nyní v JAR v nemocnici
Úřady ho ze země mohou deportovat teprve poté, co vyčerpá všechny možnosti odvolání. Ve hře je však také žádost o vydání Krejčíře do České republiky, kde byl ve čtvrtek pravomocně odsouzen k 10,5 letům vězení za více než půlmiliardový daňový únik.
Český podnikatel je nyní v nemocnici, kde čeká na další soudní stání v případu, kde je podezřelý z pokusu o vraždu a únosu. Soud v Johannesburgu by měl v pondělí rozhodnout o jeho případném propuštění na kauci.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: dkr, čtk