Ministerstvo zahraničí zahájilo kárné řízení s Čumbou krátce poté, co velvyslance z Teheránu odvolalo. „V případě velvyslance Svatopluka Čumby proběhlo šetření generální inspekce Ministerstva zahraničních věcí se závěrem, že došlo k porušení vnitřních směrnic ministerstva. Na základě tohoto šetření bylo zahájeno kárné řízení, které právě probíhá a které může vyústit až k rozvázání pracovního poměru,“ cituje server Roberta Řeháka z tiskového oddělení ministerstva. Čumba zůstane zaměstnancem ministerstva, dokud kárné řízení neskončí.
Čumba vydal zhruba 400 víz na základě doporučení Česko-Slovensko-Íránské obchodní komory, kterou vede spoluzakladatel SPOZ Zbytek a exministr zahraničí v Zemanově vládě Kavan. „Za normálních okolností použije velvyslanec této procedury zcela výjimečně, možná několikrát během čtyřleté doby vyslání. Udělení několika set takových víz je zcela bezprecedentní a znamená vážné narušení celého vízového systému a jeho bezpečnosti jak pro Českou republiku, tak pro celý schengenský systém,“ komentoval čísla pro Deník N bývalý velvyslanec v USA Michael Žantovský.
Na možné problémy s vízy upozornila stížnost z konzulárního oddělení ambasády v Teheránu. Ministerstvo zahraničí proto vyslalo do země generální inspekci, která došla k názoru, že Čumba svých pravomocí nadužíval. Na základě tohoto zjištění pak Černínský palác velvyslance stáhl zpět do Česka. Trestný čin ale inspekce v jeho jednání neshledala, případ tak nepřevzala policie ani státní zastupitelství, píše server.
Zbytek a Kavan tvrdí, že chtěli pomoct českému byznysu. „Já ani pan Kavan jsme s vízy nekšeftovali a nekšeftujeme,“ řekl v rozhovoru pro Deník N Zbytek, jehož komora chce nyní ministerstvo žalovat. Kavan argumentuje tím, že žádný ze žadatelů, který díky Čumbovi dostal vízum, nebyl odmítnut ani v jiné evropské zemi. „Také se všech 400 doporučených podnikatelů vrátilo zpět do Íránu,“ uvedl Kavan.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: nab