Ministr Brabec burcuje občany. Sucho není normální, musíme s ním něco dělat

03.08.2019 18:42 | Zprávy

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) své spoluobčany upozorňuje, že my všichni máme velký problém, který se nám navíc nemůže podařit vyřešit. Můžeme ho jen zmírnit. A pokud se nepokusíme ani o to, může nám jednoho dne být opravdu zle.

Ministr Brabec burcuje občany. Sucho není normální, musíme s ním něco dělat
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jednání vlády. Na programu byly mimo jiného i dotační programy zemědělství pro rok 2019

O tom, že se mění klima, už nemohou pochybovat ani občané České republiky, protože dopady globálního oteplování a změnu klimatu pociťují na vlastní kůži. Cítí, že teplejších dnů je víc, než bývalo obvyklé, půda vysychá a neprší tak často jako dřív. Když už prší, objeví se přívalové deště, které se do vyschlé tvrdé půdy nevsáknou, odtečou a zemědělci si stěžují, že se jim v jejich oboru pracuje hůř než dřív.

To všechno jsou projevy globálního oteplování v srdci Evropy. I další části světa vysychají. A to je problém.

A podle ministra životního prostředí Richarda Brabce (ANO) máme ještě větší problém. Globální oteplování už podle jeho názoru nejde zcela zastavit. Česko prožilo už šest suchých let jdoucích po sobě a to je něco, co se mnoha generacím našich předků nestalo.

„Jen největší klimatičtí skeptici, kterých ale výrazně ubývá, to považují za něco, co je normální. Myslím, že my ostatní vidíme, že to normální není. Čelíme něčemu, co ale postihuje nejen Českou republiku. Třeba sousední Polsko zažívá nejhorší sucho za posledních tisíc let,“ upozornil člen vlády v rozhovoru pro deník Právo.

„Na rovinu si musíme říci, že se změnou klimatu můžeme udělat relativně málo. Můžeme ji maximálně zpomalit, ale velmi pravděpodobně ji nezastavíme. Evropa představuje asi devět procent světových emisí. Pokud nebude existovat globální solidarita, hlavně těch velkých emitentů, tak máme všichni hodně velký problém. Z mého pohledu musíme Českou republiku připravit na to, co se děje a co ještě přijde. Musíme reagovat na stav, který se ale posledních sto let řešil úplně obráceně. Tady vede linie mezi některými aktivisty a mezi vládou. Někteří lidé totiž říkají, dejte maximum peněz do zmírnění klimatické změny, za každou cenu, ale my říkáme, nemáme to sami ve vlastních rukou. To není pokrytecké ani alibistické, to je realita! Plníme a dál budeme plnit závazky vyplývající ze všech závazků Evropské unie i z Pařížské dohody, ale považuji za vrcholně odpovědné být připraveni i na krizové scénáře,“ pokračoval ministr.   

Dopady globálního oteplování však můžeme zmírnit, když se znovu pokusíme zadržet vodu v krajině. Budeme budovat méně betonových ploch, pokusíme se obnovit mokřady a tak podobně. Pokud to uděláme a pokud se podobně budou chovat i hospodářské velmoci jako Čína, USA či Indie, máme podle Brabce ještě čas globální oteplování zpomalit. Pokud bychom na tom začali pracovat před pěti, deseti, patnácti nebo dokonce dvaceti lety, měli bychom prý mnohem větší šanci globální oteplování udržet pod kontrolou.

„Ve velkých městech jsou lidé zvyklí, že voda bude vždycky, ale jsou stovky obcí, které jsou závislé na mělkých studních, které dříve fungovaly 150 až 200 let. Během posledních dvou až tří let vysychají. Nabízíme nové zdroje vody, dáváme dotace na nové studny, vrty. Zdůrazňuji ale, že je to krizová varianta, protože pokud to bude takto pokračovat, tak za dalších deset až patnáct let nebude ani to stačit. Proto budeme budovat i velké přivaděče vody mezi regiony, třeba voda z Ohře půjde na Rakovnicko, povede se voda na jižní Moravu. Dnes se staví několik velkých vodárenských nádrží, jsou vytipované desítky dalších oblastí. Velkou rezervu z hlediska udržení vody mají zemědělci, i když u nich v posledním roce vidím obrovskou změnu,“ uvedl Brabec.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

JUDr. Daniela Kovářová byl položen dotaz

Nemáte dojem, že to už celkově vláda přehání?

Nejde jen o to, že postupuje diskriminačně vůči ruským občanům, kteří tu chtějí získat občanství, a kteří jako jediný z národnostní by se museli vzdát toho svého, proti čemuž jste hlasovala, a proto vám píšu. Ale celkově tu akorát rozdmýchává vášně, když podle mě i na úkor nás občanů nadržuje občanů...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Rusové nám ničí kabely? Zjistilo se, že to je jinak

7:51 Rusové nám ničí kabely? Zjistilo se, že to je jinak

Nedávno světem proletěla zpráva, že se Rusové možná pokusili poškodit několik důležitých podmořských…