Ministr Dvořák tlačí euro. Lidé vědí, proč ho nechtějí, vzkazuje Vondráček od Svobodných

28.11.2024 17:37 | Monitoring

Ministr Martin Dvořák opět tlačí přijetí eura. Podle něj proti němu nejsou objevktivní důvody, jen zastaralé předsudky. Předseda Svobodných Libor Vondráček ale varuje: Je to zrada české ekonomiky. Lidé podle něj dobře vědí, proč unijní měnu nechtějí.

Ministr Dvořák tlačí euro. Lidé vědí, proč ho nechtějí, vzkazuje Vondráček od Svobodných
Foto: Archiv L. Vondráčka
Popisek: Libor Vondráček

Návrh na obnovení debaty o přijetí eura v České republice a obsazení pozice národního koordinátora, kterou přednesl ministr pro evropské záležitosti Martin Dvořák (STAN), znovu rozdělil politickou scénu. Zatímco vláda vnímá euro jako přirozený krok směrem k hlubší evropské integraci a ekonomickým výhodám, předseda Svobodných Libor Vondráček bije na poplach a varuje před ztrátou národní suverenity.

Ministr Dvořák zdůraznil, že „většina populace je vůči euru skeptická, nicméně neexistují objektivní překážky, které by bránily jeho přijetí“. Podle něj Česká republika stojí na prahu důležité debaty, kterou nelze odkládat donekonečna. Vláda si od zavedení eura slibuje stabilitu cen, snížení transakčních nákladů a hlubší ekonomickou spolupráci v rámci eurozóny.

Libor Vondráček však argumentuje, že zrušení koruny by bylo krokem zpět. „Euro je symbolem ztráty ekonomické nezávislosti. Zavedení společné měny by znamenalo, že o naší měnové politice by rozhodovala Evropská centrální banka ve Frankfurtu, a nikoli Česká národní banka,“ uvedl Vondráček. Podle něj je schopnost pružně reagovat na měnové šoky a domácí ekonomické výkyvy klíčová pro stabilitu Česka. „Během ekonomických krizí jsme mohli reagovat úpravou kurzu koruny, což pro nás bylo výraznou výhodou oproti zemím, které používají euro,“ dodal.

Předseda Svobodných také připomíná případy, kdy země eurozóny čelily problémům kvůli jednotné měně. „Podívejme se na státy jižní Evropy, které se ocitly v dluhové pasti. Bez možnosti devalvace měny byly nuceny přijmout tvrdá úsporná opatření, což prohloubilo jejich ekonomické i sociální problémy. To není model, který bychom měli následovat,“ varuje Vondráček.

Dalším argumentem Vondráčka jsou náklady spojené s přijetím nové měny. „Náklady na přechod k euru jsou obrovské, ať už jde o výměnu hotovosti, úpravu informačních systémů nebo přizpůsobení smluv a účetních systémů. Navíc většina obyvatel je proti. Proč bychom měli prosazovat něco, co si většina lidí nepřeje?“ ptá se Vondráček.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Karel Výborný

Mgr. Adéla Šípová byl položen dotaz

předseda

Dobrý den, co vím, tak Vy jste Hřiba za předsedu nechtěla. Je nějaká možnost, jak ho můžete ve straně odvolat? Nemyslíte, že ji svými skandály, ale i neschopností řešit problémy s dopravou v Praze jen poškozuje? A nemyslíte, že to, že už není předsedou Bartoš může mít pro stranu fatální důsledky? On...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Německý silvestr: Migrant dělal zlo, neměl azyl, byl chycen policií. A propuštěn

9:38 Německý silvestr: Migrant dělal zlo, neměl azyl, byl chycen policií. A propuštěn

Nejčtenější německý list Bild tvrdí, že v Německu není něco v pořádku. Stačí se podívat na dění na z…