Ministr Hamáček: Je to oficiální. Superhrubá mzda bude zrušena a daň z příjmu se výrazně sníží
29.08.2020 10:20 | Zprávy
Premiér Andrej Babiš a vicepremiér Jan Hamáček se dohodli na zrušení superhrubé mzdy a snížení daně z příjmu na 15 procent. Navíc je v plánu jednorázový příspěvek pro důchodce, ten ale ještě musí schválit vláda, Parlament a podepsat prezident. Babiš s Hamáčkem to oznámili na společné tiskové konferenci.
reklama
Snížení daně z příjmu se bude týkat všech zaměstnanců, jejichž přijmy jsou menší než 140 tisíc měsíčně. Ti budou příjem danit 15 procenty; ti, kteří vydělávají nad 140 tisíc měsíčně, budou danit stále 23 procenty. Zaměstnancům, kteří mají průměrný plat okolo 36 tisíc korun, v peněžence měsíčně přibyde 1800 korun.
„Jsme přesvědčeni, že musíme dát lidem v tomto období jasný signál, že se o ně postaráme a zkrátka snížíme daň na těch patnáct procent, jak původně ODS slibovala a lidi podvedla. Návrh je tedy sazba 15 procent; sazba 23 procent, tedy čtyřnásobek průměrné mzdy, se nemění,“ sdělil Babiš na tiskové konferenci.
Velkou radost měl i Jan Hamáček. „Je to oficiální! Superhrubá mzda bude zrušena a daň z příjmu se výrazně sníží. To znamená, že zaměstnanec s průměrným platem si polepší o 1800! Mám obrovskou radost, že jsme se na vládě shodli,“ napsal večer po jednání na svůj facebook.
Dále se také shodli na mimořádném příspěvku k důchodu. 5000 by měli jednorázově dostat všichni lidé, kteří pobírají starobní, invalidní a pozůstalostní penzi. Vyplácení by měl upravit zákon, který ještě musí schválit vláda, Parlament a podepsat prezident Miloš Zeman.
„Navíc chceme přidat jednorázový příspěvek pro důchodce ve výši 5000. Zvláště v době růstu cen je to částka, kterou si zaslouží každý senior pro důstojný život ve stáří. Není možné, aby se staří lidé rozhodovali, jestli mají koupit potraviny, nebo lék,“ i o tom informoval Hamáček.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Líbil se Vám tento článek?
Nezávislost naší redakce můžete podpořit peněžitým darem v jakékoliv výši bankovním převodem na účet:
131-981500247/0100
QR kód obsahuje údaje k platbě, výši částky si určete sami.
Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.
Pravda je, že doba jde dopředu a lidé ve starším věku se mají problém ,,jít s dobou". Ale podle mě to bude problém i do budoucna, třeba pro dnešní 30. Za 30 let mohou řešit stejný problém jako senioři dnes, protože i když jsou třeba technologicky zdatnější než dnešní starší generace, tak za těch 30 ...
Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
O tuto odpověď jste již vyjádřil(a) zájem. Děkujeme.