O co v něm jde a proč jsme se rozhodli jej podporovat: Většina z nás by ráda dožila doma. Důstojně, mezi svými blízkými, ale současně pod dohledem lékaře, bez zbytečného duševního i fyzického strádání. Zatím však v České republice většina končí svoji cestu životem v nemocnicích nebo pobytových zařízeních sociálních služeb. Jsem přesvědčen, že lidé se základním nevyléčitelným onemocněním mohou dožít doma daleko častěji než se tomu děje dosud. K tomu je ale potřeba spolupráce odborných společností, ministerstva, pojišťoven a mobilních hospiců.
Česká společnost paliativní medicíny ČLS JEP spolu s ministerstvem zdravotnictví a největší zdravotní pojišťovnou připravily program, který má podle mezinárodních standardů vyhodnotit přínos mobilní paliativní péče pro pacienty. Do programu se zapojilo sedm mobilních hospiců. Cílem je vyhodnotit kvalitu a bezpečnost odborné péče i porovnání nákladů, byť je zde zájem pacientů a jejich blízkých samozřejmě na prvním místě. Po skončení pilotního programu odborníci rozhodnou o jeho případném dalším rozšíření.
Proč vás seznamuji s tak vážnými skutečnostmi, které se týkají posledních dní lidského života? Protože jedním z cílů tohoto projektu je odtabuizovat téma umírání. Život se neskládá ze samých krásných slunných dní a mládí je jen jeho krátkým obdobím, i když se nám to ve dvaceti tak nezdálo. Kulturní úroveň společnosti je dána také tím, jak se dokáže postarat o ty, kteří vše, co mohli a uměli, již jiným odevzdali a nyní jsou závislí na svých bližních. Dnes se hodně hovoří o morální povinnosti pomáhat tomu či onomu. Myslím si, že máme-li nějakou povinnost, tak postarat se o každého člena společnosti tak, aby se ani na konci své cesty životem necítil být odstrčený.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Ministerstvo zdravotnictví